Nový špeciálny prokurátor by mal byť politicky odolný, hovorí ministerka Kolíková

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úrad špeciálnej prokuratúry
Pohľad na vchod do budovy Úradu špeciálnej prokuratúry. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Úkladná vražda, korupcia, extrémizmus či machinácie pri verejnom obstarávaní. To je len výber zo závažných trestných činov, ktoré rieši Úrad špeciálnej prokuratúry. Ako hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí), je to oblasť trestných činov, ktorých odstíhanie je kľúčové, aby v krajine bola spravodlivosť.

Šéf tohto úradu by preto podľa viacerých odborníkov mal spĺňať vysoké odborné, manažérske a morálne nároky. Doterajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je momentálne vo väzbe.

Je čo naprávať

Ešte v septembri 2020 ho v rámci akcie Objednávka zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a obvinila z viacerých trestných činov, okrem iného aj z korupcie.

Kováčik sa po vzatí do väzby, po sedemnástich rokoch vo funkcii, svojho postu vzdal. To otvorilo možnosť voľby nového špeciálneho prokurátora, od ktorého sa očakáva, že nebude opakovať chyby svojho predchodcu.

Medzi ne patrila predovšetkým nečinnosť. Zo 61 prípadov, ktoré dozoroval, nevzišla ani jedna obžaloba. Slabé výsledky boja proti korupcii mu vyčíta aj Transparency International Slovensko (TIS).

„Pripomeňme, že dosiaľ najvyššie postaveným politikom odsúdeným za korupciu je exprimátor Čadce Jozef Pohančeník, ide o starú kauzu z roku 2005,“ uviedol pre SITA.sk Ľuboš Kostelanský TIS.

GP: Brífing generálneho a špeciálneho prokurátora
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je momentálne vo väzbe. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

Napätie do poslednej chvíle

V piatok uplynul termín na podanie návrhov kandidátov na nového šéfa špeciálnej prokuratúry. Podľa zákona ich mohli navrhnúť napríklad ministerka spravodlivosti, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová či generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Túto možnosť nevyužili. Ombudsmanka síce neformálne oslovila osobnosti, ktoré považovala za vhodné na danú pozíciu, avšak ich rozhodnutím bolo nekandidovať. O koho konkrétne ide Webnovninám nepovedala.

Svojho návrh predložila Rada prokurátorov SR, jej kandidátom je prokurátor Peter Kysel, ktorý dozoroval okrem iného kauzy vysokopostavených členov bratislavského gangu sýkorovcov.

Právnická fakulta Univerzity Komenského zase navrhla advokáta Daniela Lipšica. O jeho mene sa špekulovalo hneď po tom, ako začiatkom decembra parlament zvolil Žilinku za generálneho prokurátora.

Do tretice kandidáta na špeciálneho prokurátora navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. Vybrala si Jána Šantu, ktorý bol dozorujúcim prokurátorom napríklad v kauze Váhostav.

Z poslancov možnosť podať návrh využil Dominik Drdul (OĽaNO), ktorého nominantom je prokurátor Vasiľ Špirko. Známy je najmä pre dozorovanie vyšetrovania obchodovania medzi Ladislavom Bašternákom a bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Konkurencia je veľká

Kandidáti budú najprv vypočutí parlamentným ústavnoprávnym výborom, podľa jeho predsedu Milana Vetráka (OĽaNO) buď v pondelok 1. februára alebo utorok 2. februára. Následne za nového šéfa špeciálnej prokuratúry budú hlasovať poslanci parlamentu.

Už teraz sa však počuť pozitívne ohlasy k ich odbornej spôsobilosti či skúsenostiam. „Všetci verejne známi kandidáti sú schopní profesionálne na vysokej úrovni zvládnuť post špeciálneho prokurátora,“ uviedla pre Webnoviny.sk Nadácia Zastavme korupciu.

Podobne to vidí aj TIS, ktorá víta skutočnosť, že nekandidujú len prokurátori. „Je pozitívne, že nová zákonná úprava bola využitá a aj pri tejto voľbe bude súťažiť minimálne jeden neprokurátor,“ povedal Kostelanský, pričom myslí Lipšica.

Podľa mimovládky takéto zloženie kandidátov môže byť pre samotnú voľbu prínosom a skvalitnením, čo potvrdila aj obdobná voľba generálneho prokurátora. Rozdielne skúsenosti, prax či minulosť by však podľa TIS nemala vyvolať rozdielny prístup pri vypočutí jednotlivých kandidátov.

Voľba by mala byť komplexná

Nový šéf špeciálnej prokuratúry by mal disponovať predovšetkým vysokou odbornou a manažérskou kompetentnosťou, ale aj líderskými schopnosťami, myslí si Kostelanský. Verejná ochrankyňa práv tento zoznam dopĺňa o profesionalitu a morálnu integritu.

„Odbornosť je nevyhnutnosť. A morálna zdatnosť a politická odolnosť by mali byť súčasťou základnej výbavy vybraného špeciálneho prokurátora,“ dodala pre Webnoviny.sk Kolíková.

Špeciálny prokurátor má vysoký rozsah právomocí. Za výkon svojej funkcie zodpovedá len generálnemu prokurátorovi, ktorého je námestníkom.

Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Zmena, ktorá by mala prísť

Pri posudzovaní kandidátov sa bude brať ohľad aj na ich doterajšie pracovné výkony. V prípade prokurátorov dozorované kauzy, v prípade advokáta Lipšica jeho prípady zastupované pred súdom.

Odborníci si od voľby nového špeciálneho prokurátora sľubujú predovšetkým zvolenie čo možno najlepšieho kandidáta na tento post. „Je tu naozaj dosť slušných kandidátov a verím, že to bude férová súťaž a vyberieme najlepšieho, čo osobitne dnes Slovensko potrebuje,“  povedala pre Kolíková.

Ako ďalej vysvetlila, je špeciálny prokurátor je kľúčový v boji proti korupcii a organizovanému zločinu. Je to ten prokurátor, ktorý v týchto veciach píše obžaloby, dáva návrhy na vzatie do väzby, odvolania a na začiatku trestného stíhania to aj dozoruje.

Je to ten, ktorý bude dávať obžalobu aj v prípadoch nových trestných činov prikrmovania a ohýbania práva. Tiež v prípade extrémistických trestných činov ako je popieranie holokaustu, či šírenie fašistických symbolov.

Koho z kandidátov favorizuje ministerka neprezradila. „V tomto momente by som určite nechcela priťažovať žiadnemu z kandidátov. Dala by som  priestor férovému vypočutiu pred poslancami, kde sa každý z nich bude musieť obhájiť,“ zdôvodnila.

Transparentnosť voľby by podľa Vetráka mala byť zabezpečená zverejnením podkladov všetkých kandidátov 11. januára, pričom verejnosť bude mať 20 dní, aby sa k nim vyjadrila či upozornila na chyby.

„Chceli by sme veriť, že podobne ako vlani pri voľbe generálneho prokurátora aj teraz budeme svedkami skutočnej súťaže bez toho, aby bolo dopredu rozhodnuté o víťazovi,“ dodal Kostelanský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicDominik DrdulDušan KováčikJán ŠantaJuraj ŠeligaLadislav BašternákMária KolíkováMária PatakyováMaroš ŽilinkaMilan VetrákPeter KyselRobertom KaliňákomVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie Fakulta práva Paneurópskej vysokej školyNadácia Zastavme korupciuNAKA Národná kriminálna agentúraNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽANOPrávnická fakulta Univerzity KomenskéhoRada prokurátorov SRTIS Transparency International SlovenskoÚrad špeciálnej prokuratúryWebnoviny.skZa ľudí