Nový posudok spochybnil samovraždu Kampuschovej únoscu

Natascha Kampusch
Natascha Kampuschová Foto: SITA/AP

Viedeň/Hamburg 19. apríla (WebNoviny.sk) – Podozrenie z trestného činu vraždy v súvislosti s úmrtím Wolfganga Priklopila, niekdajšieho únoscu rakúskej tínedžerky Natasche Kampuschovej, ktoré sformuloval v trestnom oznámení v uplynulých mesiacoch brat niekdajšieho hlavného vyšetrovateľa tohto ostro sledovaného prípadu Karl Kröll, je opäť výraznejšie.

Priklopilovo úmrtie vyvoláva pochybnosti

Ako vyplýva z informácií internetového vydania nemeckého spravodajského týždenníka Der Spiegel, pochybnosti o samovražde únoscu vyjadrili aj autori nového posudku, súdni lekári Johann Missliwetz a Martin Grassberger. Posudok naznačuje, že príslušný súdny lekár ani len nediferencoval medzi možnosťou samovraždy a cudzieho zavinenia a že Priklopilovo úmrtie vyvoláva značné pochybnosti.

Cudzie zavinenie treba na základe dostupných skutočností považovať za možné, konštatujú experti a dodávajú, že príslušný súdny lekár nekonal v súlade s bežnými štandardmi súdneho lekárstva, ba ani zásadami priemerne starostlivého odborného lekára, pričom nevykonal viacero dôležitých skúmaní.

Prokuratúra skúma dva súkromné posudky

Celkovo mal opomenúť sedem významných bodov, ktoré by boli bývali dôležité pre vypracovanie komplexnej a starostlivej expertízy. Chýbal aj technický posudok, ktorý by porovnal koreláciu zranení s prednou časťou rušňa vlakovej súpravy, pod ktorou sa skončil Priklopilov život.

Vrchná viedenská prokuratúra skúma v súvislosti s úmrtím únoscu Kampuschovej dva nové súkromné posudky, potvrdil dnes hovorca inštitúcie s tým, že ich dodal brat bývalého šéfvyšetrovateľa, ktorý na sklonku februára podal vo veci trestné oznámenie. K obsahu ani kvalite expertíz sa prokuratúra nevyjadrila.

Nevedno ani, ako dlho ešte potrvá skúmanie trestného oznámenia na neznámu osobu s ohľadom na obsah prípadných nových aspektov, informovala tlačová agentúra APA.

Kampuschová utiekla zo zajatia

Desaťročnú Kampuschovú uniesli 2. marca 1998, aby viac ako osem rokov strávila v zajatí Priklopila, zväčša v pivnici jeho domu v dolnorakúskom Strasshofe. Až 23. augusta 2006 využila chvíľkovú nepozornosť únoscu a dostala sa na slobodu, na čo sa v krátkom čase prihlásila polícii.

Páchateľ len o čosi neskôr spáchal podľa doteraz platnej oficiálnej verzie samovraždu, keď sa vrhol pod vlakovú súpravu. Špekulácie o tom, že Priklopilov odchod spomedzi živých nebol dobrovoľný, jestvovali už skôr. Záverečná správa policajných vyšetrovateľov z roku 2013 však konštatovala, že o jeho samovražde niet pochybností.

Nikdy sa nepodarilo preukázať ani jeho napojenie na pedofilnú scénu či vyznávačky najstaršieho remesla na svete. Niekdajší hlavný vyšetrovateľ prípadu Kampuschová Franz Kröll spáchal podľa oficiálnych informácií v júni 2010 takisto samovraždu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natascha KampuschováWolfgang Priklopil