Nový detský ombudsman Mikloško prezradil svoje priority a chcel by zistiť, čo deti najviac trápi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIKLOŠKO: Nový komisár pre deti
Komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Hlavnou prioritou nového komisára pre deti Jozefa Mikloška je snaha spojiť sa pre deti. Podľa jeho slov sú to práve deti, ktoré si to zaslúžia najviac. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

Najvyšší záujem detí

Ďalšou prioritou nového detského ombudsmana bude práca na tom, aby sa na Slovensku zohľadňoval najvyšší záujem dieťaťa, či už v legislatívnych procesoch alebo v rámci celej spoločnosti.

„Za rovnako dôležitý považujem monitoring, a teda zistiť, čo deti najviac trápi. Či už priamo prostredníctvom detských parlamentov alebo ich zástupcov alebo prostredníctvom výskumov. Teda monitoring názoru detí,“ uviedol Mikloško.

Duševné zdravie a problémy

Keďže sa na Slovensku podľa Mikloška eviduje 20-násobný nárast depresií a 40-násobný nárast úzkostí, medzi svoje priority zahrnul aj tému duševných problémov a duševného zdravia detí. Venovať sa chce aj deštruktívnym a dlhotrvajúcim konfliktom v rodinách, ktoré sú najčastejším dôvodom duševných chorôb o detí.

Problémom je aj chudoba

Ďalšou kategóriou je chudoba detí. Podľa jeho slov je na Slovensku ohrozených chudobou zhruba 34 percent detí. Ďalšími oblasťami jeho záujmu budú vyňaté deti, deti z marginalizovaných rómskych skupín či hľadanie systémových riešení. Chce posilniť komunikáciu s médiami a zvyšovať povedomie o činnosti komisára a v neposlednom rade podporovať tých, ktorí s deťmi pracujú a ktorí im pomáhajú, či už ide o rodičov, zdravotných pracovníkov, sociálnych pracovníkov alebo vychovávateľov a ďalších.

Mikloško sa funkcie ujíma v stredu na obdobie šiestich rokov. Za komisára pre deti ho v stredu 25. mája zvolilo 79 poslancov zo 130 prítomných zákonodarcov.

Komisár pre deti

Komisár pre deti posudzuje na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy dodržiavanie práv dieťaťa. Jeho úlohou je presadzovanie záujmov detí v spoločnosti. Spolupracuje s deťmi priamo alebo prostredníctvom organizácií pôsobiacich v oblasti práv detí. Komisár nezasahuje do sporov rodičov o zverenie starostlivosti dieťaťa pri rozvodovom konaní. Je však oprávnený zúčastniť sa na súdnom konaní podľa všeobecných predpisov o konaní pred súdmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mikloško