Nový britský premiér Rishi Sunak zostavuje svoju vládu, zostávajú v nej minister financií Hunt či šéf obrany Wallace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rishi Sunak
Britský premiér Rishi Sunak. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. októbra 20:28

Nový britský premiér Rishi Sunak zostavuje svoj vládny kabinet. Ako informuje spravodajský portál BBC, v novej vláde zostáva Jeremy Hunt, ktorý bude naďalej pôsobiť ako minister financií. Do tejto funkcie ho pred 11 dňami menovala predošlá premiérka Liz Truss.

Za vicepremiéra a ministra spravodlivosti Sunak menoval Dominica Raaba. Na týchto postoch politik pôsobil aj vo vláde niekdajšieho ministerského predsedu Borisa Johnsona. Šéfom rezortu zahraničia zostáva James Cleverly.

Wallace podľa očakávania zostal

Svoju funkciu ministra obrany si udržal aj Ben Wallace, ktorý v nej pôsobí od júla 2019. Jeho zotrvanie vo funkcii sa podľa BBC očakávalo vzhľadom na to, že vedie reakciu Spojeného kráľovstva na vojnu na Ukrajine.

Novým ministrom obchodu bude Grant Shapps, rezortu školstva bude šéfovať Gillian Keeganová a ministrom práce a dôchodkov sa stal Mel Stride. Oblasť životného prostredia, potravín a vidieckych záležitostí bude mať na starosti Therese Coffeyová.

Barclay už bol krátko ministrom

Do funkcie ministra zdravotníctva sa vracia Steve Barclay, ktorý tento post krátko zastával už vo vláde Borisa Johnsona od júla do septembra tohto roka.

Ministerkou medzinárodného obchodu bude Kemi Badenochová. Rezort kultúry, médií a športu bude riadiť Michelle Donelanová. Nadhim Zahawi bol vymenovaný za ministra bez portfólia. Penny Mordauntová bola opätovne vymenovaná za šéfku Dolnej snemovne britského parlamentu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben WallaceDominic RaabGillian KeeganováGrant ShappsJames CleverlyJeremy HuntKemi BadenochováMel StrideMichelle DonelanováNadhim ZahawiPenny MordauntováRishi SunakSteve BarclayTherese Coffeyová