BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Zhruba 170 novinárov zo slovenských médií podpísalo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS, ktoré nastalo len krátko po vražde novinára Jána Kuciaka.
„Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. Televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára. Ich súčasné kroky nenaznačujú, že sú schopní aspoň udržať doterajšiu kredibilitu spravodajských a publicistických relácií. Vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia,“ píše sa v spoločnom vyhlásení.
RTVS má slúžiť verejnosti
Podpísaní novinári sa menovite obrátili na tých, ktorí sú pred verejnosťou zodpovední za inštitúciu, ktorej majú slúžiť – Jaroslava Rezníka, Vahrama Chuguryana, Hanu Lyons a Petru Stano Maťašovskú.
Odchody a príchody zamestnancov v RTVS nie sú podľa vedenia dôvodom na znepokojenie
„RTVS je verejnoprávna inštitúcia financovaná z koncesionárskych poplatkov. Nepatrí žiadnej vláde ani politickej strane, ale verejnosti. RTVS je inštitúcia, ktorú by ste mali byť schopní prevádzkovať dôveryhodným spôsobom, bez každodenných škandálov. Má slúžiť verejnosti, ktorá vás platí, nie politickej moci, ktorá sa už dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokúša umlčať našich kolegov,“ pokračuje text vyhlásenia.
Novinári tiež pripomínajú, že označovanie novinárov za nepriateľov z nich robí potenciálne terče ďalšieho násilia a legitimizuje prípadné ďalšie útoky na žurnalistov. Slobodné médiá sú základným nástrojom verejnej kontroly.
Umlčanie novinárov a ich nahradenie poslušnými propagandistami je prvým krokom pri zavádzaní diktatúr a totalitných režimov. Kto sa snaží umlčať médiá, siaha v prvom rade na právo verejnosti vedieť, čo sa v krajine deje.
Nepredĺžili zmluvy štyrom redaktorom
RTVS v piatok 27. apríla nepredĺžila zmluvy štyrom externým pracovníkom spravodajstva RTVS. Výpovede dostali štyria redaktori televízneho spravodajstva – kultúrna redaktorka Jana Masárová, redaktor zahraničia Matúš Dávid a redaktori domáceho spravodajstva Matúš Baňovič a Kristián Čekovský, výpoveď dala redaktorka a moderátorka rozhlasového spravodajstva Jana Maťková a editorka a dramaturgička Nikola Bajánová.
Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka Transparency International Slovensko vyzvala, aby zastavil prepúšťanie redaktorov a zvolil ústretový prístup k novinárom, ktorí sú znepokojení manažérskymi zmenami v redakcii. Filozofická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave tiež informovala, že so znepokojením vníma dianie vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS).
Spoločné vyhlásenie vyšlo vo štvrtok, na Deň slobody tlače. Ten vyhlásila v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače. Dve storočia pred vyhlásením dňa slobody tlače v roku 1791 začalo v Spojených štátoch amerických platiť prvých 10 dodatkov k Ústave USA.
Ide o garancie základných práv a slobôd nazývané aj Listina práv USA (Bill of Rights), ktoré medzi iným garantujú ochranu slobody vierovyznania, slobody slova a tlače, petičné právo, právo pokojne sa zhromažďovať, právo držať a nosiť zbraň, ochranu osobného vlastníctva a ďalšie.