Noví členovia štátnej volebnej komisie sa ujali funkcií, 10 zo 14 nominovali politické strany (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Zloženie sľubu členov Štátnej komisie
Predseda Národnejej rady SR Peter Pellegrini (vpravo) a Janka Pisková (druhá zľava) počas slávnostného aktu zloženia sľubu členov Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 5. december 2023. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zložením sľubu sa v utorok ujalo funkcie 14 nových členov Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Dôležitosť komisie

Ako v tejto súvislosti pripomenul predseda parlamentu Peter Pellegrini, do komisie nových členov nominovali politické strany a ústredné orgány štátnej správy.

„Je to orgán, o ktorého existencii mnohí občania vôbec nevedia a predsa je veľmi dôležitý,“ povedal na margo štátnej volebnej komisie Pellegrini. Tá totiž podľa neho zabezpečuje istotu, že voľby a referendá sú na Slovensku slobodné a férové.

„Pracujte preto tak, aby ste sa kedykoľvek mohli pozrieť do očí nielen vašej politickej strane alebo orgánu, ktorý vás nominoval, ale všetkým občanom Slovenskej republiky,“ dodal šéf parlamentu.

Komisia má 14 členov

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán je zriadená zákonom o podmienkach výkonu volebného práva ako nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Komisia má 14 členov.

Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade SR, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.  Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Aktuálne sú členmi komisie Peter Repák (nominovaný stranou Smer-SD), Ivana Remšíková (Smer-SD), Eduard Burda (Hlas-SD), Peter Kresák (Hlas-SD), Eugen Škopec (SNS), Marianna Leontiev (Progresívne Slovensko), Tomáš Hubinák (Progresívne Slovensko), Igor Dušenka (hnutie Slovensko), Peter Cocher (KDH), Roman Foltin (SaS), Ladislav Orosz (Ústavný súd SR), Jozef Sedlák (Generálna prokuratúra SR), Marián Giba (Najvyšší súd SR) a Janka Pisková (Najvyšší kontrolný úrad SR). Predsedu štátnej komisie zvolí Národná rada SR v tajných voľbách spomedzi členov komisie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard BurdaEugen ŠkopecIgor DušenkaIvana RemšíkováJanka PiskováJozef SedlákLadislav OroszMarián GibaMarianna LeontievPeter CocherPeter KresákPeter RepákRoman FoltinTomáš Hubinák
Firmy a inštitúcie Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán