Nová poľská legislatíva umožní Ukrajincom žiť a pracovať v krajine

Moldova Russia A volunteer talks to children that fled the war in Ukraine with their families, in a refugee center, in Chisinau, Moldova Ukraine War
Foto: AP Photo/Aurel Obreja

Poľský parlament v sobotu schválil núdzovú legislatívu, ktorá dáva Ukrajincom na úteku pred vojnou právo na život a prácu v krajine na 18 mesiacov.

Utečenci dostanú číslo sociálneho zabezpečenia a budú mať právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie, ako aj na sociálne dávky. Po registrácii si budú môcť predĺžiť svoj právny status až na tri roky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zákon, ktorý musí ešte podpísať prezident Andrzej Duda, tiež oprávňuje Poliakov, ktorí prijímajú ukrajinských utečencov v ich domovoch, na 40 zlotých na deň na osobu. To by im malo pomôcť uhradiť dodatočné náklady na obdobie až dvoch mesiacov.

Do Poľska utieklo z Ukrajiny od začiatku vojny viac ako 1,5 milióna ľudí, väčšinou žien a detí. Nie všetci však zrejme zostanú v krajine. Podľa prorektora pre výskum na Varšavskej univerzite Macieka Duszczyka v Poľsku zostane zhruba milión Ukrajincov a zvyšok odíde do iných štátov.

(1 EUR = 4,7820 PLN)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej Duda