Noční vlci prišli na Slovensko provokovať demokratov a robiť nábor ľudí na Donbas, tvrdí Budaj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 20. júla (WebNoviny.sk) – Noční vlci k nám prichádzajú provokovať demokratov, robiť nábor ľudí, ktorí sú schopní strieľať na Donbase proti Ukrajine.Povedal to na piatkovej tlačovej besede poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Budaj.

Podľa neho Noční vlci prinášajú posolstvo rozvracania EÚ a rozbitia NATO a propagujú režim, ktorý zásadným spôsobom odobral ľudom ľudské práva a slobody.

Propagujú Sovietsky zväz

„Dopúšťajú sa propagácie zločineckého režimu,“ uviedol Budaj a pripomenul slová exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý tvrdil, že títo ľudia, ktorí k nám na motorkách prichádzajú, sú slušní.

„Ja ale vidím zábery motorkárov mávajúcich zástavami Sovietskeho zväzu a propagujúcich krajinu, ktorá okupovala moju vlasť a ktorej okupácia sa skončila až po masových protestoch v roku 1989. Politici spojení s bývalým režimom dodnes obhajujú okupáciu, fandia takýmto skupinám, ktoré nám majú pripomenúť, že ruská čižma je tu a je pripravená nám pripomínať poníženie, ktoré zažili občania vtedajšieho Československa,“ povedal Budaj. Zároveň pripomína, že Trestný zákon zakazuje podporovanie sympatií k ideológiám, ktoré potláčajú ľudské slobody.

Podľa poslanca NR SR v obci Dolná Krupá vzniklo centrum, náborová kancelária, kde cvičia branci, kde sú zbrane, tanky z čias okupácie, hoci to má byť oficiálne múzeum. „Sú tam zbrane, ktoré rozbili nádej na slobodu,“ povedal.

Gesto vojenského charakteru

„Vybudovanie masívneho zariadenia v obci Dolná Krupá je gesto vojenského charakteru. Organizácia Noční vlci, čo ho vybudovala, je v mnohých krajinách západu neprijateľná. Títo ľudia mali podiel na okupácii Krymu, ktorú SR odsudzuje. Ministerka vnútra Denisa Saková ani Robert Kaliňák nevidia, že by sa niečo dialo,“ povedal s tým, že naopak, ministerstvo diplomacie v zahraničí vystupuje tak, že sa s Nočnými vlkmi nestotožňuje.

Juraj Smatana, občiansky aktivista v piatok povedal, že v Dolnej Krupej vznikla propagandistická náborová kancelária vojny nového typu, vojny hybridnej. „V Dolnej Krupej je jeden z frontov hybridnej vojny,“ povedal.

Ako uviedol, slovenské orgány sa k problematike stavajú rozdielne. Ministerstvo obrany podľa neho urobilo dobrý krok, keď stiahlo výpožičku vojenskej techniky z Vojenského historického ústavu a dočasne odvolalo riaditeľa ústavu Miloslava Čaploviča, ktorý ju povolil.

Vlastník polovojenskej organizácie

Podľa Budaja Čaplovič si nebol vedomý, že za pekne znejúcim úmyslom sa môže skrývať propagácia bývalého Sovietskeho zväzu. Na Slovensku je podnikateľ Jozef Hambálek vlastník objektu polovojenskej organizácie v Dolnej Krupej.

„Formálne na Slovensku pobočka Noční vlci nie je pobočka zahraničnej organizácie, je to samostatné združenie NV Európa, ktoré je zaregistrované na ministerstve vnútra,“ priblížil s tým, že obec nie je o tomto objekte informovaná. „Mám podozrenie, že toto je financované z dovozu motocyklov do Ruska,“ dodal.

Hybridná vojna týmto okamihom, keď vzniká „propagačno-vojenská základňa“ na Slovensku, podľa Budaja prešla do novej fázy, keď sa z virtuálnych vojačikov stávajú konkrétne tanky, obrovské betónové múry, za ktorými sa skrývajú vojenské cvičiská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováJán BudajJozef HambálekRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti