Noc v Košiciach bude biela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bielanoc
Tanečnica Martina Beňačková vystupuje vo videoprojekte autora Lukáša Matejku na košickej hlavnej ulici počas kultúrneho podujatia Biela noc - Nuit blanche 2010. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Uličku rozžiari desaťtisíc sviec

Nevšednú atrakciu Candle Night na Hrnčiarskej ulici v rámci podujatia Biela noc pripravila na sobotu nezisková organizácia Košice región Umenia a Kultúry (KRUandK).

„Symbolické rozsvietenie 10 000 sviečok v uličke remesiel je podujatím pre všetkých ľudí, návštevníkov Košíc, aby si v ich svetle mohli posedieť, zaspomínať, porozprávať sa, nájsť si chvíľu nielen pre seba, ale aj pre tých druhých. Veríme, že náš program verejnosť zaujme a vytvorí jedinečnú atmosféru, ktorá vhodne zapadne do koloritu tejto uličky remesiel. Záujemcovia môžu ešte dnes do večera prispieť prinesením sviečky do pekárničky na Hrnčiarsku,“ informoval za organizátorov Martin Jelinek.

Doložil, že už majú vyše osemtisíc sviečok. Krásu svetiel sviečok bude sprevádzať hudba v podaní komorného orchestra, perkusií a umenie predvedú tanečníci.

KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) – Historické centrum Košíc ožije súčasným umením v netradičnom – nočnom čase.

Biela noc/Nuit Blanche 2011 prichádza po minuloročnom úspechu opäť, tentoraz s väčším počtom stanovíšť, brigádnikov, otvorenými reštauráciami a kaviarňami, kyvadlovou dopravou medzi Prešovom a Košicami a množstvom svetových hviezd súčasného umenia.

Okrem významných slovenských umelcov sa 1. októbra predstavia aj umelci z Českej republiky, Maďarska, Francúzska, Nórska a Mexika. Spolu sa predstaví 130 umelcov.

„Určite bude k najatraktívnejším inštaláciám patriť svetelná inštalácia Parasitic gesture nórskeho umelca Runa Guneriussena, ktorú špeciálne pripravil pre košický Mestský park. Digitálna inštalácia Fractal Flowers od mexického umelca Miguela Chevaliera či interaktívna inštalácia francúzskej tanečníčky Catherine Langlade. Ide naozaj o svetovo uznávaných umelcov, ktorí na Slovensku budú prvýkrát, na čo sa už veľmi teším,“ dodala kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Prispelo aj Nórske kráľovstvo

Košice sa organizovaním Bielej noci/Nuit Blanche zaradili medzi svetové metropoly akými sú Paríž, Brusel, Rím, Madrid, Riga, Bukurešť či Petrohrad.

„Len v júli tohto roku sme oficiálne získali certifikát na organizovanie Bielej noci a v tomto roku nás výrazne finančne podporilo Nórske kráľovstvo, vďaka ktorému k nám mohol prísť nórsky umelec Rune Guneriussen,“ povedal riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina, ktorý zvlášť srdečne na toto netradičné podujatie pozýva Prešovčanov, pre ktorých v tomto roku pripravili bezplatnú autobusovú prepravu.
Bielanoc
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Druhý ročník Bielej noci otvorí primátor mesta Košice Richard Raši a kurátorka Bielej noci/Nuit Blanche 2011 Zuzana Pacáková počas slávnostného ceremoniálu v Mestskej krytej plavárni 1. októbra o 20:00.

Súčasťou bude tanečné divadlo v podaní slovenskej skupiny Debris Company.

Kapacita Mestskej krytej plavárne je obmedzená na 550 miest, preto tí, ktorí sa nedostanú dnu si môžu tanečné predstavenie pozrieť v repríze o 21:00,“ povedala Zuzana Lehotská z Košice 2011.

Až 120 dobrovoľníkov, mapky aj infotabule

Trasa Bielej noci/Nuit Blanche 2011 povedie Hlavnou ul., Alžbetinou ul., Mlynskou, Dominikánským námestím, parkom na Moyzesovej ul. a Mestským parkom. Návštevníkov bude navigovať vyše 120 dobrovoľníkov z košických stredných a vysokých škôl, k dispozícii bude mapka a pri každom diele infotabuľa so stručným popisom diela.

„Umelecká koncepcia Bielej noci je nastavená tak, aby si každý návštevník našiel to, čo sa mu páči najviac. Ponúka viac ako 30 zvukových, svetelných a interaktívnych inštalácii, rôznych hudobných a tanečných projektov, predstavení, sôch a objektov, kresieb a tohtoročnou novinkou je aj poézia,“ povedala Pacáková, podľa ktorej je Biela noc vytvorená pre širokú verejnosť, aby sa ľudia mohli zabaviť, pokochať, niečo nové sa dozvedieť a prežiť netradičný večer plný zážitkov a stretnutí.

Do Bielej noci/Nuit Blanche v Košiciach sa v tomto roku po prvýkrát zapoja aj niektoré reštaurácie, pivárne, kaviarne a bary, ktoré sprístupnia svoje prevádzky do neskorých nočných hodín. „V ústrety nám vyšla MČ Košice – Staré mesto, ktorá vydala mimoriadne povolenie na predĺženie prevádzkových hodín podnikov v jej pôsobnosti. Jedinou podmienkou je kontrola intenzity hluku a jej udržanie na čo najnižšej možnej úrovni,“ dodala Lehotská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši