Aktualizované: Nobelovu cenu za mier získala Medzinárodná kampaň pre zákaz jadrových zbraní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobelova cena
Zľava: Beatrice Fihn, riaditeľka organizácie ICAN, Daniel Hogsta, vstrede, koordinátor a Grethe Ostern, členka vedenia organizácie. 6. október 2017 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 6. októbra 2017, 12:25

OSLO 6. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za mier tento rok získala Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN). Nórsky Nobelov výbor udelil medzinárodnej koalícii mimovládnych organizácií prestížnu cenu „za jej činnosť pri upozorňovaní na katastrofické humanitárne dôsledky akéhokoľvek spôsobu použitia jadrových zbraní a za jej prevratné snahy dosiahnuť dohodou podložený zákaz takýchto zbraní“.

Pozornosť na humanitárnu hrozbu

ICAN vznikla v roku 2007 a tvoria ju mimovládne organizácie z viac ako sto rôznych krajín sveta. Svojou činnosťou sa snaží upriamiť pozornosť na humanitárnu hrozbu, ktorú predstavujú jadrové zbrane, a zastáva sa zavedenia ich zákazu garantovaného medzinárodným právom.

V rámci svojich aktivít už ICAN presvedčila 108 štátov k podpísaniu takzvaného Humanitárneho záväzku, ktorého cieľom je spolupráca všetkých zainteresovaných strán v snahe stigmatizovať, zakázať a zlikvidovať jadrové zbrane.

Chcú dosiahnuť jadrové odzbrojenie

„ICAN intenzívne pracuje na dosiahnutí jadrového odzbrojenia. ICAN a väčšina členských štátov OSN prispeli podporou Humanitárneho záväzku k bratstvu medzi národmi. Prostredníctvom svojej inšpiratívnej a inovatívnej podpory rokovaní OSN o Dohode o zákaze jadrových zbraní ICAN zohrávala významnú úlohu pri dosahovaní toho, čo v dnešnej dobe zodpovedá medzinárodnému mierovému kongresu,“ zdôvodnil svoj výber Nórsky Nobelov výbor, ktorý chce udelením tohtoročnej ceny vyzvať štáty vlastniace jadrové zbrane k rokovaniam o ich „postupnom, vyrovnanom a starostlivo monitorovanom odstránení“ na celom svete.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať