Nitrianska galéria pripravuje besedy so slovenskými spisovateľmi, prečítajú aj zo svojich textov

Veronika Homolová Tóthová
Autorka Veronika Homolová Tóthová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

NITRA 13. marca (WebNoviny.sk) – Nitrianska galéria prinesie aj v roku 2019 cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1…

Projekt sa primárne zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní v prestížnych literárnych súťažiach.

Súčasťou besied je okrem diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie večerov je Dado Nagy.

Príde aj autorka známeho bestselleru

Ako informovala Nitrianska galéria, 21. marca sa verejnosti predstaví spisovateľ, novinár, publicista, prekladateľ Martin Jurík. Zviditeľnil sa politickým trilerom Kým nás smrť nerozdelí, bláznivou fantasy sériou Škoricovník a steampunkovou alternatívnou históriou Projekt Zenta. Minulý rok mu vyšiel triler 2084.

Autorka Veronika Homolová Tóthová príde do Nitrianskej galérie 4. apríla. Venuje sa zaznamenávaniu príbehov ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické prenasledovanie. Nakrútila viac ako sedemdesiat reportáží a niekoľko dokumentárnych filmov. Jej knižný debut Mengeleho dievča vzbudil veľký čitateľský záujem a stal sa bestsellerom.

Posledným hosťom besied v prvom polroku 2019 bude Etela Farkašová, ktorá patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej literatúry a filozofie. Napísala množstvo prozaických titulov, esejí, básnických zbierok i odborných publikácií a je aktuálnou držiteľkou prestížnej ceny Anasoft litera, ktorú získala za svoj najnovší román Scenár. V Nitrianskej galérii vystúpi 25. apríla. Vstup na besedy je voľný.

Besied sa zúčastnilo mnoho známych autorov

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1… sa koná v Nitrianskej galérii od roku 2006.

Počas tohto obdobia sa predstavilo množstvo popredných slovenských autorov, ako napríklad Dušan Mitana, Pavel Vilikovský, Daniela Kapitáňová, Daniel Hevier, Michal Hvorecký, Ľubomír Feldek, Peter Pišťanek, Jozef Karika, Daniel Pastirčák či Laco Kerata. Súčasťou literárnych večerov je prehliadka výstavných priestorov galérie zdarma.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Etela FarkašováMartin JuríkVeronika Homolová Tóthová