Nevšedné diplomatické dary alebo ako potešiť podľa protokolu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, SITA/AP

Jeden z najbizarnejších diplomatických darov všetkých čias odovzdal Saddám Husajn Donaldovi Rumsfeldovi počas americkej návštevy v Iraku v roku 1983. Bola ním trojminútová videonahrávka, ktorá zachytávala mladých Sýrčanov ako odhrýzajú hlavy hadov a bodajú šteniatka dýkami – to všetko za veľkého potlesku sýrskeho diktátora Hafeza al-Assada.

Bez názvu
Foto: www.heresycorner.com

Ľudia z kmeňa Tana v Južnom Pacifiku uctievajú Princa Philip, vojvodu z Edinburghu, takmer ako boha. Preto mu v roku 2010 darovali tradičné slamené „puzdro“ na penis. Keďže sa v tom čase nemohol dostaviť osobne, britský učiteľ pôsobiaci na ostrove musel zaskočiť, aby ho vedeli správne vymodelovať.

Zvieratá boli v minulosti veľmi obľúbeným diplomatickým darom – čím exotickejšie, tým lepšie. V Roku 1827 franzcúzsky markíz de Lafayette daroval vtedajšiemu americkému prezidentovi Johnovi Quincy Adamsovi aligátora. Prezident ho choval v kúpeľni Bieleho domu.

Keď Barack Obama v novembri uplynulého roka navštívil Austráliu, dostal do daru „krokodílie poistenie“. To mu zaistilo, že v prípade, že by ho počas návštevy napadol krokodíl, jeho manželka Michelle by dostala 50-tisíc austrálskych dolárov. Prezident na dar reagoval týmito slovami: „Musím priznať, že pri nedávnej reformácii zdravotníctva v Amerike sme úplne zabudli na poistenie proti krokodílom.“

V Číne je panda veľká veľmi vzácnym zvieraťom. Číňania sa ich síce nevzdávajú ľahko, ale zato vedia, ako si uctiť oficiálne návštevy. V roku 1972 prezident Richard Nixon dostal na pamiatku až dva flegmatické bylinožravce.

Bez názvu
Foto: www.telegraph.co.uk

Aby sa vodcovia na ostrove Fidži ospravedlnili kráľovnej za to, že ostrovný štát v roku 1977 zmenili na republiku, darovali jej veľrybí zub. Hoci sa tento zažltnutý kus chrupu javí ako triviálny dar, zub známy pod menom tabua je vo fidžijskej kultúre vysoko cenený artikel.

Brunejský sultán sa zmyslom pre humor netají. Keď ho v roku 2004 navštívil George Bush, daroval mu príručku s názvom Worst Case Survival Handbook (Manuál prežitia v najhorších prípadoch). V ten istý rok americkému prezidentovi do jeho zbierky darov pribudlo aj šesť nádob s priemyselným hnojivom. Dar pochádzal od jordánskeho kráľa Abdullaha.

V apríli 2009 britská kráľovná Alžbeta II dostala iPod so skladbami z broadwayských muzikálov. Dar pochádzal z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý má záľubu v technologických novinkách. K jeho predošlým darom patrila sada špeciálnych DVD pre bývalého britského premiéra Gordona Browna, ktorú však v Británii nebolo možné prehrať.

Bez názvu
Foto: www.telegraph.co.uk

Dobrý úmysel Američanov, ktorí na pamiatku rokovaní v roku 2009 darovali ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi symbolické tlačidlo s názvom „reset“, sa ukázal ako zlý vtip. „Usilovne sme pracovali na tom, aby sme našli to správne ruské slovo. Myslíte, že sa nám to podarilo?“ spýtala sa Hillary Clintonová, keď ministrovi podávala dar. Lavrov sa zatváril rozpačito a Američanom vysvetlil, že slovo na tlačidle neznamená „napraviť“ ale „predražiť“.

Jedna z prvých žiráf v Európe v priebehu tristo rokov – legendárna Zarafa – bola darom z Egypta od Muhammada Aliho. Keď žirafu pre francúzskeho kráľa Karola X v roku 1826 priniesli do Paríža, námestie Jardin des Plantes zaplavilo vyše stotisíc zvedavcov.

Dôsledok krízy sa prejavil aj na minuloročnom dare pre bývalého predsedu vlády Austrálie Kevina Rudda. Od britského politika Williama Haguea dostal tubu husacej masti.

Darovať pobožnému človeku polonahé tanečnice a mágov nie je najvhodnejší nápad. Presne to sa však v roku 1528 rozhodol poslať španielsky dobyvateľ Hernando Cortés pápežovi Klementovi VIII ako suvenír z Nového sveta. Pápežovu reakciu na nezvyčajný dar písomnosti nezachovali.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaGeorge BushHillary ClintonováRichard NixonSaddám Husajn