„Nevidiacemu“ na prechode nezastavil každý piaty vodič, počas akcie bol najhorší Bratislavský kraj

Nevidiaci
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Počas Dňa bielej palice nezastavil figurantovi s bielou palicou takmer každý piaty vodič. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala PR manažérka organizácie Eliška Fričovská.

Mierne zhoršenie oproti roku 2019

Počas tohtoročného Dňa bielej palice na 38 priechodoch pre chodcov v 33 slovenských mestách figuranti s bielou palicou pod dohľadom polície predstierali, že sú osobami so zrakovým postihnutím a chcú prejsť na druhú stranu vozovky.

Svoj úmysel dávali najavo známym gestom – dvihnutím bielej palice. Počas akcie zameranej na zistenie, čo vodiči rešpektujú zrakovo postihnutých chodcov figurantom nezastavilo 19,6 percenta vodičov. Oproti roku 2019, keď figurantom nezastavilo 18,8 percenta vodičov, tak ide o mierne zhoršenie.

Pozitívne prekvapenie v Nitrianskom kraji

Najhorším bol Bratislavský kraj, kde nezastavilo 27,2 vodičov. V Trnavskom kraji to bolo 26,2 percenta, v Košickom kraji 25,2 percenta, v Prešovskom kraji 19,7 percenta, v Banskobystrickom kraji 19,4 percenta. V Žilinskom kraji nezastavilo 13,8 percentami, v Trenčianskom kraji 13, 8 percenta. Pozitívnym prekvapením bol podľa ÚNSS Nitriansky kraj, ktorý stanovil rekord. Figurantom nezastavilo iba 7,1 percenta vodičov.

Tímy Dňa bielej palice zaregistrovali dovedna 5 188 áut, z toho figurantom 4 170 vodičov zastavilo a 1 018 nevidiaceho ignorovalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚNSS Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska