Neoprávnené nakladanie s odpadom bolo dôvodom obvinenia, podľa vyšetrovateľa sa mal priestupku dopustiť maďarský občan

Colníci, colná správa
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Vyšetrovateľ obvinil 67-ročného maďarského občana L. E. z neoprávneného nakladania s odpadmi. Muž počas niekoľkých rokov nazbieral vo svojom domove v Maďarsku temer 300 opotrebovaných olovených akumulátorov, ktoré chcel odovzdať do výkupu druhotných surovín. Na sklonku júna sa akumulátory v hmotnosti 4 700 kg usiloval previezť v dodávke na Slovensko.

Zastavila a skontrolovala ho pri tom hliadka Colného úradu Košice, ktorá zistila, že muž preváža nebezpečný odpad v rozpore s príslušnou legislatívou. V tlačovej správe o tom informovala Zuzana Hrabovská z Odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného zboru.

„Obvinený muž L.E. týmto konaním porušil medzinárodné a vnútroštátne právne predpisy upravujúce cezhraničnú prepravu nebezpečných odpadov. Z odborného vyjadrenia zabezpečeného pre účely vyšetrovania vyplynulo, že v prípade takmer 300 kusov opotrebovaných olovených akumulátorov ide o rozsah protiprávneho konania vyčíslený na 3.700,- eur,“ uviedla polícia. Ak bude páchateľovi preukázaná vina, hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky.

„Polícia upozorňuje občanov a aj podnikateľskú verejnosť, že nakladanie s odpadmi je prísne regulované, nakoľko takýmto konaním dochádza k ohrozovaniu a poškodzovaniu environmentálnych a ekonomických záujmov spoločnosti,“ vystríhajú policajti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Colný úrad