Nemci si pred zápasom na MS vo futbale prekryli ústa, Oudéaová-Castérová vyzýva Francúzov na niečo podobné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MS vo futbale 2022, Nemecko - Japonsko
Nemeckí futbalisti pred zápasom proti Japoncom na svetovom šampionáte v Katare (23. november 2022) Foto: SITA/AP.

Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castérová posmelila členov futbalovej reprezentácie svojej krajiny na majstrovstvách sveta v Katare, aby sa nebáli spraviť nejaké symbolické gesto na podporu ľudských práv. Spravila tak v reakcii ne rozhodnutie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorá chce potrestať žltou kartou kapitána, ak si na rukáv dá pásku v dúhových farbách s nápisom One Love.

Katar dlhodobo čelí kritike

Ide o kampaň, ktorá vznikla v Holandsku a jej cieľom je propagácia inklúzie a diverzity vo futbale aj v spoločnosti. Katar ako dejisko MS 2022 totiž dlhodobo čelí kritike za porušovanie ľudských práv či kriminalizáciu homosexuality.

Viac o téme: MS vo futbale 2022 v Katare

„Existuje ešte spôsob, ako môže francúzsky tím vyjadriť svoj záväzok voči ľudským právam? Odpoveď je áno. Nemci to ukázali,“ povedala politička vo vysielaní verejnoprávnej televízie Public Sénat.

Oudéaová-Castérová je niekdajšia tenistka, jej singlovým maximom bola 251. priečka v rebríčku WTA a účasť v 1. kola Roland Garros.

FIFA sa snaží zavrieť ústa

Nemci v stredu vyjadrili svoj postoj tým, že pred súbojom proti Japoncom si prí tímovej fotografii všetci hráči základnej jedenástky prekryli ústa pravačkami. Chceli tým upozorniť, že FIFA sa snaží zavrieť im ústa.

Podľa Oudéaovej-Castérovej by sa reprezentanti Francúzska mali cítiť slobodní, aby sa v najbližších týždňoch vyjadrili. „Aj oni zdieľajú tieto hodnoty… Je dôležité, aby ich reprezentovali,“ poznamenala.

Francúzi sú v Katare obhajcovia titulu spred štyroch rokov. Vo svojom úvodnom vystúpení na katarskom turnaji zdolali Austrálčanov 4:1 a v D-skupine si ešte zmerajú sily s Dánmi a Tunisanmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amélie Oudéaová-Castérová