Aktualizované: Parlament v Macedónsku schválil zmenu názvu krajiny, hlasovanie bolo veľmi tesné

Zoran Zaev
Macedónsky premiér Zoran Zaev. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 11. januára 20:22

SKOPJE 11. januára (WebNoviny.sk) – Macedónsky parlament v piatok večer nakoniec odhlasoval zmenu názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko, na ktorom sa Skopje dohodlo so susedným Gréckom.

Macedónsku sa tak po dlhých rokoch otvárajú dvere do Severoatlantickej aliancie (NATO), vstup do ktorej doteraz Grécko blokovalo, a neskôr potenciálne aj do Európskej pnie (EÚ).

Zmena názvu Macedónska prešla v parlamente len veľmi tesne, keď za ňu hlasovalo 81 poslancov. Na jej schválenie bol potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny, teda 80 z celkového počtu 120 poslancov macedónskeho parlamentu.

Grécko, ktoré parlamentné hlasovanie o dohode s Macedónskom ešte len čaká, nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že rovnako sa volá aj jeden z gréckych regiónov. Gréci sa navyše obávali, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu a tiež sa snažiť „sprivatizovať si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zoran Zaev