NATO je potrebnejšie ako kedykoľvek skôr, tvrdí nový veliteľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Curtis Scaparrotti
Nový vrchný veliteľ síl NATO v Európe (SACEUR), americký generál Curtis Scaparrotti. Foto: SITA/AP

Mons 4. mája (WebNoviny.sk) – Existencia vojenskej aliancie NATO zostáva zásadnou aj 25 rokov po skončení studenej vojny, vyhlásil dnes nový vrchný veliteľ síl NATO v Európe (SACEUR), americký generál Curtis Scaparrotti. Po skončení studenej vojny NATO čelí novej sérii výziev, medzi ktorými vystupuje do popredia opätovný nárast mocenských ambícií Ruska, vyjadril sa po nástupe do funkcie v belgickom meste Mons.

Scaparrotti vystriedal generála Philipa Breedlova, ktorý funkciu vrchného veliteľa síl NATO v Európe zastával tri roky.

Rusko je veľmi aktívne na východnej Ukrajine. Nevidím žiadny náznak toho, že by sa to malo v krátkom čase zmeniť, a ani to neočakávam,“ citovala ho tlačová agentúra DPA. Aliancia by mala zvážiť, akými zbraňami môže podporiť Ukrajinu, aby lepšie zvládla boj s promoskovskými povstalcami a mohla „s úspechom brániť svoje územie a svoju zvrchovanosť,“ citovala Scaparrottiho tlačová agentúra AP.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes v Monse povedal, že Rusko sa správa asertívnejšie a prejavilo vôľu využiť vojenskú silu na zmenu hraníc v Európe, čo si vynútilo reakciu zo strany aliancie. Povedal, že Scaparrotti nielen posilní vojenskú prítomnosť NATO pri východných hraniciach aliancie, ale bude tiež pracovať na zlepšení jej odolnosti voči hybridnej vojne a na posilnení jej kybernetickej obrany.

Funkciu SACEUR zastáva vždy americký generál alebo admirál, prvým bol v roku 1951 generál Dwight D. Eisenhower.

Scaparrotti (60) je absolventom vojenskej akadémie vo West Pointe, v minulosti pôsobil ako vrchný veliteľ síl USA v Južnej Kórei. Bol tiež veliteľom amerických síl v Iraku, Afganistane, Konžskej demokratickej republike, Rwande, Bosne a Libérii.

Scaparrotti dnes vyjadril očakávanie, že bude iba v obmedzenom styku so svojím náprotivkom v Rusku, kým Moskva nezačne opäť rešpektovať medzinárodné normy a právo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy