Zoznam chránených území Slovenska sa rozšíril o päť oblastí, niektoré majú aj tretí stupeň ochrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mokraď, les, voda
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila vyhlásenie viacerých oblastí medzi chránené územia, ktoré navrhlo Ministerstvo životného prostredia SR.

Šesť druhov netopierov

Medzi chránené územia na Slovensku pribudne areál Bradlo, ktorý sa nachádza v katastroch obcí Nandraž a Rákoš v okrese Revúca. Keďže ide o podzemné priestory, areál nemá presne stanovenú výmeru.

Predmetom ochrany bude šesť druhov netopierov európskeho významu – podkovár južný, podkovár veľký, podkovár malý, uchaňa čierna, lietavec sťahovavý a netopier brvitý. Areál Bradlo bude chránený najprísnejším – piatym stupňom ochrany.

Biotopy európskeho významu

Chráneným areálom bude aj oblasť Vinište v katastrálnom území obce Podhradie. Areál s celkovou rozlohou 5,7 hektára sa nachádza v okrese Topoľčany. Na jeho území bude platiť tretí stupeň ochrany.

Vinište patrí medzi územia európskeho významu. V jeho lokalite sa nachádzajú suché a dealpínske travinno-bylinné porasty a porasty borievky obyčajnej, ktoré sú chránenými biotopmi európskeho významu.

Mostovú rozdelia na dve zóny

Za chránený areál vyhlásili aj oblasť Mostová, ktorá sa nachádza v katastri obce Veľké Kosihy v okrese Komárno. Celková rozloha chráneného územia bola stanovená na približne 23,5 hektára.

Územie Mostovej bude rozdelené na dve zóny – zónu B a zónu C. Rozloha zóny B bude približne 20 hektárov a platiť v nej bude štvrtý stupeň ochrany. Zóna C s výmerou približne 3 hektáre sa bude nachádzať v treťom stupni ochrany.

Chránený areál Mostová predstavuje územie európskeho významu. V lokalite sa vyskytujú vnútrozemské slaniská a slané lúky. Tie patria medzi prioritné biotopy európskeho významu, ktorých ochrana má osobitný význam.

Slaniská sú mokrade obsahujúce slanú vodu. V prímorských oblastiach obsahujú slaniská morskú vodu. Príčinou slanosti vody vo vnútrozemských slaniskách bývajú minerálne pramene.

Tretí stupeň ochrany

Do zoznamu pribudne aj územie európskeho významu Jurský chlm nachádzajúci sa v katastroch obcí Búč (okres Komárno) a Mužla (okres Nové Zámky). Územie s celkovou rozlohou približne 103 hektárov bude chránené tretím stupňom ochrany.

Na území Jurského chlmu sa nachádzajú vnútrozemské slaniská, slané lúky a panónske travinno-bylinné porasty na spraši. Rastie tu pichliač úzkolistý, ktorý patrí medzi rastliny európskeho významu. Jeho spoločenská hodnota bola určená na 51 eur za rastlinu.

Spomedzi druhov národného významu sa v areáli vyskytujú kosatec pochybný, žitniak hrebenitý a kozinec bezbyľový. Spoločenská hodnota kosatca pochybného bola vyčíslená na 92 eur, spoločenská hodnota kozinca bezbyľového na 138 eur za rastlinu.

Ochránia aj Nesvadské piesky

Za chránené územie Slovenska vyhlásili aj oblasť Nesvadské piesky. Areál sa nachádza v katastri obce Nesvady v okrese Komárno, jeho celková výmera dosahuje 35,3 hektárov.

Areál bude rozdelený na zónu C a zónu D. V zóne C bude platiť tretí stupeň ochrany, v zóne D druhý stupeň. Predmetom ochrany budú suchomilné travinno-bylinné porasty na vápnitých pieskoch a panónske travinno-bylinné porasty na pieskoch.

Oba biotopy majú európsky význam. Na území Nesvadských pieskov sa vyskytuje aj tchor svetlý, ktorý je živočíchom európskeho významu a koník stepný, ktorý je živočíchom národného významu. Z rastlín národného významu tu nájdeme kuričku klbkatú, kuričku sivastú, silenku dneperskú a stavikrv piesočný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR