Možnosť udeľovania národných víz sa rozšírila o pracovné pracovné pozície v agropotravinárstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zber jahôd, sezónne práce, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda SR schválila rozšírený zoznam o 35 pracovných pozícií s prideľovaním národných víz o odvetvia v agropotravinárstve.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) uviedla, že toto rozhodnutie vlády SR môže pomôcť odvetviu, ktoré dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovných síl.

Prestarnuté odvetvie

Komora doplnila, že agropotravinárske odvetvie je dlhé roky prestarnuté, bez výrazného záujmu mladých ľudí o prácu na poli, pri zvieratách alebo v potravinárskych prevádzkach.

„Oceňujem prístup ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša v poslednej dobe. Po tom, čo bolo prijaté rozhodnutie o zneatraktívnení predčasného odchodu do dôchodku, ministerstvo práce konštruktívnou a rýchlou komunikáciou s ministrom pôdohospodárstva prijalo ďalšie pozitívne rozhodnutie, ktoré uľahčí firmám v agropotravinárskom sektore efektívnejšie zamestnávať občanov z tretích krajín,“ zhodnotil Emil Macho predseda SPPK.

Macho zároveň doplnil, že náročnosť mnohých pracovných manuálnych pozícií stúpa vplyvom zvyšujúceho sa veku pracovníka.

Poľnohospodárom tak dvojnásobne chýbajú ľudia na pozíciách ako dojič, ošetrovateľ zvierat, zberači ovocia, hrozna.

Dopyt silnie

„S blížiacou sa sezónou žatvy úmerne silnie aj dopyt po ľuďoch, ktorí môžu pracovať pri zbere tohtoročnej úrody a v rámci sezónnych prác,“ zdôraznil Macho.

Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR konštatoval, že s nepriaznivým demografickým vývojom roky zápasia zamestnávatelia naprieč všetkými oblasťami národného hospodárstva.

„Demografický vývoj Slovenska je nepriaznivý a populácia nám starne. Ročne evidujeme približne o 20-tisíc ľudí menej, ktorí nám ostávajú aktívni v pracovnom pomere,“ uzavrel Machunka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachoRastislav Machunka
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora