Zásah voči medvedici bol konzultovaný s odborníkmi, ohradzujú sa ochranári voči tvrdeniam poľovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grizly, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátna ochrana prírody SR sa ohradzuje voči tvrdeniu Slovenskej poľovníckej komory, podľa ktorej bol čin zásahového tímu v prípade eutanázie dvoch medveďov vo Vysokých Tatrách amatérsky či neodborný.

„Zásah bol dlhodobo starostlivo pripravovaný, s odborníkmi konzultovaný, logisticky a odborne realizovaný v spolupráci viacerých zložiek na vysokej profesionálnej úrovni,“ uviedli vo štvrtok 6. mája ochranári vo svojom stanovisku pre agentúru SITA.

Úlohou tímu nie je trofejový lov

Poľovníkov ubezpečili, že úlohou zásahového tímu pre medveďa hnedého nie je trofejový ani zážitkový lov na medveďa, ale bezpečnosť obyvateľov. Tá je podľa nich zabezpečená takým spôsobom, ktorý je čo najšetrnejší aj k samotnému medveďovi.

Výskyt medveďov v blízkosti ľudských obydlí podľa štátnych ochranárov nie je spôsobený zväčšovaním sa ich populácie, ako to tvrdí Slovenská poľovnícka komora.

„Najvýznamnejšou príčinou zvýšeného výskytu medveďov v blízkosti človeka je zmena ich správania. Táto šelma zistila, že v blízkosti ľudských obydlí nájde množstvo ľahko dostupnej pre ňu hodnotnej potravy. To je spôsobené nezabezpečeným komunálnym odpadom, vnadením v poľovníckych zariadeniach, pestovaním pre ňu atraktívnych poľnohospodárskych plodín v areáli rozšírenia druhu,“ uviedli v stanovisku, ktoré zaslala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Anna Weissová.

Plachých medveďov je málo

Štátna ochrana prírody nesúhlasí ani s tvrdením, že ľudia už pre medvede v súčasnosti nepredstavujú nebezpečenstvo.

„Napriek všeobecnej predstave, že medveď je nebezpečná šelma, v skutočnosti je to plaché zviera, ktoré sa stretnutiam s človekom vyhýba. Výnimkou sú len synantropné jedince s trvalou zmenou správania. Takýchto prípadov je však vzhľadom k početnosti medvedej populácie málo,“ poznamenala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Weissová
Firmy a inštitúcie Slovenská poľovnícka komoraŠOP Štátna ochrana prírody