Uzávera roklín v Slovenskom raji bude pri vysokej vode automatická, turisti dostanú informácie online

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský raj, roklina Suchá Belá
Roklina Suchá Belá v Slovenskom raji. Foto: ilustračné, Getty images

Automatizované vodomerné zariadenie v Slovenskom raji už druhý mesiac meria výšku hladiny vody v rokline Suchá Belá.

Zatiaľ je v skúšobnej prevádzke, no v budúcnosti by mohlo pomôcť v automatizácii systému uzávery roklín v prípade vysokej hladiny vody v národnom parku.

Stav vody zisťovali v teréne

Ako pre agentúru SITA vysvetlil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, takáto uzávera je potrebná kvôli bezpečnosti turistov, ale aj pre to, aby sa nepoškodzovali brehy rokliny zošliapavaním.

Ešte pred umiestnením vodomerného zariadenia museli pracovníci správy národného parku zisťovať stav hladiny vody priamo v teréne.

„Bolo potrebné ísť do terénu a v spolupráci s Horskou záchrannou službou a s príslušnou obcou sa dohodnúť na uzávere, ako aj opätovnom otvorení rokliny. Teraz to návštevník uvidí online na webe aj s výstrahou, že voda stúpa a je potrebné sa na uzáveru pripraviť a radšej naplánovať túru nie do rokliny, ale niekde inde do Slovenského raja,“ priblížil Dražil.

Okrem toho bude táto informácia aj na nových veľkoplošných obrazovkách o prístupnosti roklín v turistických strediskách Podlesok, Čingov a Dobšinská ľadová jaskyňa.

Postačí jediné zariadenie

Zariadenie bude po tohtoročnej skúšobnej prevádzke fungovať automaticky. „Potrebujeme však niekoľko silných búrok, pretože hladinu vody, pri ktorej je potrebné roklinu uzavrieť, musíme nastaviť my. Jednoducho to treba odsledovať,“ dodal riaditeľ správy národného parku.

Podľa jeho slov takéto zariadenie postačí v Slovenskom raji len jedno. „Ak sa nedá ísť do Suchej Belej, tak sa nedá ísť ani do ostatných roklín, s výnimkou Kláštorskej a Zejmarskej rokliny, kde sú záplavy veľmi zriedkavé,“ poznamenal.

Aktivitu sa podarilo zrealizovať z projektu Nemeckej nadácie pre životné prostredie (DBU) v úzkej spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Náklady sú podľa Dražila minimálne, a to do 5-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Dražil
Firmy a inštitúcie Správa NP Slovenský raj