Taraba odmieta kritiku progresívcov, rušiť národné parky nemieni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia nemá v pláne zrušiť národné parky ani prijímať opatrenia, ktoré by poškodili záujmy Slovenska v rámci Európskej únie. Pre agentúru SITA to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba v reakcii na vyjadrenia hnutia Progresívne Slovensko a jeho poslankyne Tamary Stohlovej, ktoré označil za nekompetentné.

Taraba však zdôraznil, že odmieta pokračovať v zonácii niektorých národných parkov, konkrétne v oblasti Polonín, ktoré pripravila predchádzajúca vládna garnitúra.

Skutočná ochranu prírodného bohatstva

„Tieto návrhy ignorujú požiadavky miestnych obyvateľov, súkromných vlastníkov pozemkov, miestnych urbárov aj samospráv,“ uviedol Taraba. Bývalé vedenie ministerstva podľa neho nebralo do úvahy vlnu nevôle a hlas týchto skupín pri príprave zonácie. Súčasné vedenie ministerstva podľa Tarabu vedie aktívny a konštruktívny dialóg s kľúčovými hráčmi v regiónoch.

„Pre súčasné vedenie envirorezortu je dôležité, aby národný park zabezpečil skutočnú ochranu prírodného bohatstva, ale zároveň podporoval súžitie miestneho obyvateľstva s prírodou, kde bude môcť slušne žiť, pracovať a zveľaďovať svoj majetok, ktorý bol ľudskou rukou udržiavaný predchádzajúcimi generáciami,“ uzavrel minister.

Stohlová upozornila na kritickú situáciu

Podpredsedníčka výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS) upozornila na kritickú situáciu po návšteve Polonín, Malej Fatry a TANAPu, kde zistila znepokojujúce skutočnosti.

„Situácia je kritická. Pre naše národné parky ide o zlomové obdobie,” povedala Stohlová. Podľa nej je možné, že časť Polonín a Malej Fatry sa zmenia na prírodný park s nižším stupňom ochrany. Stohlová označila ministra životného prostredia Tomáša Tarabu za hlavnú zodpovednú osobu, pričom tvrdí, že jeho úlohou je všetko popierať, zatiaľ čo národné parky čelia deštrukcii.

„Momentálne to vyzerá tak, že ministrovou úlohou je v prvom rade všetko popierať, kým pokračuje deštrukcia národných parkov,“ uviedla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRProgresívne Slovensko (PS)