Svet musí zintenzívniť boj s klimatickou krízou, kľúčové je výrazné zníženie emisií skleníkových plynov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klimatické zmeny, globálne otepľovanie
Foto: ilustračné, Getty images

Čas na záchranu našej planéty sa kráti. Svet musí zintenzívniť boj s klimatickou krízou. Ľudstvo je čoraz častejšie vstavené záplavám, suchu, lesným požiarom, vlnám horúčav, ale tiež stúpajúcej hladine morí.

Vyplýva to zo záverov Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Informuje o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v tlačovej správe.

Tím expertov hodnotil vplyvy zmeny klímy

„V pracovnej skupine IPCC hodnotil tím expertov vplyvy zmeny klímy na ekosystémy a biodiverzitu, ale tiež na ľudí a ich rozmanité spoločnosti, kultúry a sídla. Odborníci posudzovali ich zraniteľnosť, schopnosti a limity prírodných a ľudských ekosystémov prispôsobiť sa zmene klímy, a tým znížiť riziká súvisiace s klimatickou krízou,“ uvádza MŽP SR.

Správa uvádza, že kľúčové je výrazné zníženie emisií skleníkových plynov. Globálne oteplenie o 1,5 stupňa Celzia povedie k nezvratným vplyvom a strate biodiverzity.

Riziká spojené so zmenou klímy pre ekosystémy a ľudí sú zosilnené ďalšími ľudskými faktormi ako neudržateľný rozvoj, znečistenie ovzdušia a vody a degradácia biotopov.

Rastú náklady na adaptáciu

S narastajúcou zmenou klímy neúmerne rastú náklady, ktoré súvisia s vplyvom zmeny klímy a na adaptáciu. Adaptácia musí prejsť k plánovaným a systémovým prístupom, ktoré riešia viaceré riziká zmeny klímy.

MŽP SR presadzuje opatrenia, ktoré prispejú k riešeniu zmeny klímy a adaptácii Slovenska na túto výzvu. Opatrenia sú zahrnuté v Pláne obnovy, Akčnom pláne adaptácie SR na zmenu klímy, Európskej zelenej dohode či vo Vodnom pláne Slovenska a v Koncepcii vodnej politiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IPCC Medzivládny panel pre zmenu klímyMŽP Ministerstvo životného prostredia SR