Stromy v mestách zachytávajú množstvo znečisťujúcich látok aj ochladzujú vzduch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Botanicka zahrada park bratislava karlova ves.jpg
Foto: ilustračné, WebNoviny.sk

Stromoradia vysadené v uliciach miest dokážu zachytiť 60 percent všetkých znečisťujúcich látok. Na sociálnej sieti to uviedla stránka Populair. Vychádzala pritom z údajov Svetového ekonomického fóra (WEF).

Podľa WEF dokáže jeden dospelý strom pohltiť 150 kilogramov oxidu uhličitého (CO2) ročne. Schopnosť ochladzovať prostredie sa pri jedinom strome vyrovná desiatim klimatizáciám, ktoré by museli byť v prevádzke 20 hodín denne. Zároveň v mestách stromy znižujú mieru hluku a veternosti.

Zníženie teploty

V uliciach, na ktorých je napríklad stromoradie, dokážu stromy znížiť teplotu o 6 stupňov Celzia. Vďaka ich schopnosti regulovať teplotu môžu obyvatelia zároveň ušetriť peniaze. Výdavky na vykurovanie alebo klimatizáciu môžu na ulici so stromoradím podľa WEF klesnúť o 10 percent.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj v oblasti biodiverzity, teda rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov. Výskumy ukázali, že dospelý dub dokáže poskytnúť domov pre 500 rôznych druhov živočíchov.

Prospievajú zdraviu

Podľa WEF stromy prospievajú aj fyzickému a psychickému zdraviu ľudí. Z hľadiska psychického zdravia výskumy ukázali, že samotný pohľad na stromy znižuje hladinu stresu a cvičenie v parku namiesto telocvične robí ľudí šťastnejšími o 50 percent.

Z hľadiska fyzického zdravia výskumy dokázali, že prítomnosť stromov má pozitívny vplyv na činnosť srdca. Vysadenie jedenástich stromov spôsobí také zlepšenie fyzickej kondície človeka, akoby „omladol“ o 1,4 roka.

Znečistenie ovzdušia

Stránka Populair je súčasťou projektu LIFE IP – zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý je zameraný na prospešné zmeny v znižovaní znečistenia ovzdušia na Slovensku.

Do projektu sú zapojené ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Banskobystrický, Trenčiansky, Trnavský, Žilinský, Prešovský a Košický samosprávny kraj, Slovenský hydrometeorologický ústav, Technická univerzita Vysokej školy banskej v Ostrave a súkromná spoločnosť Pedal Consulting.

Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci projektu LIFE.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)Svetové ekonomické fórum