Slovenský raj stále trápi počasie. Hladina vôd v roklinách je extrémne vysoká, až do odvolania zostávajú zatvorené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský raj, povodne
Roklina v Slovenskom raji ja uzavretá. Foto: Archívne, hzs.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Stav vody v roklinách Slovenského raja je naďalej extrémne vysoký, chodníky a technické zariadenia sú na mnohých miestach zaplavené. Daný stav tak nedovoľuje otvorenie roklín.

Informoval o tom prostredníctvom internetovej stránky Správy Národného parku Slovenský raj zástupca jej riaditeľa Peter Olekšák. Hoci tam denne situáciu monitorujú, zatiaľ nie je jasné, či budú rokliny počas víkendu otvorené.

Nové vodomerné zariadenie

Olekšák pripomenul, že pred časom inštalovala správa národného parku v rokline Suchá Belá v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom vodomerné zariadenie s elektronickým meraním a prenosom hodnôt. To má podľa jeho slov na základe viacročných pozorovaní pomôcť pri určení kritickej hranice, keď je potrebné rokliny pre vysoký stav vody zavrieť.

„Tou hranicou je na základe viacročných pozorovaní 18 centimetrov. Od nedele 9. júna je stabilne na vodomernej late viac ako 20 centimetrov,“ priblížil. Priaznivá podľa neho nie je ani predpoveď na štvrtok, ktorá počíta so zrážkami.

„Uvedomujeme si, že návštevníci Slovenského raja sú tu hlavne kvôli roklinám a ani nás tento stav neteší. Denne sledujeme aktuálnu situáciu, prechádzame rokliny v čižmách,“ opísal zástupca riaditeľa.

V piatok budú rokovať

Správa Národného parku Slovenský raj zatiaľ nevie, či budú rokliny cez víkend otvorené, závisieť to bude od počasia a od zrážok. Definitívne rozhodnutie vzíde z piatkového rokovania medzi správou národného parku, Horskou záchrannou službou a obcami.

„Ak to bude len trochu možné s prognózou poklesu hladín a počasia bez zrážok, budú rokliny otvorené, prípadne tie, kde bude hladina najnižšia a technické zariadenia nepoškodené. Dlhodobo je takou Kláštorská roklina, ktorá je strmá a voda z nej najrýchlejšie odtečie, taktiež Sokolia dolina,“ konkretizoval Olekšák.

Pravdepodobne najhoršia je podľa jeho slov situácia v súčasnosti v rokline Veľký Sokol a na Ferrate HZS Kyseľ, ktorá je do soboty sezónne uzavretá. Prielom Hornádu je však podľa zverejnených informácií naďalej otvorený a schodný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaSpráva Národného parku Slovenský raj