Slovensku hrozí strata zásob pitnej vody, OZ Za našu vodu žiada skorý zásah štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Toxická skládka, odkalisko, nebezpečné látky
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Slovensku pre znečistenie nebezpečnými látkami hrozí strata zásob pitnej vody. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedla Annamária Velič, predsedníčka z občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu. Zásoby pitnej vody sú podľa nej ohrozované najmä znečistením pochádzajúcim zo skládky v bratislavskej Vrakuni a odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou.

Združenie uviedlo, že znečistenie z vrakunskej skládky sa šíri rýchlosťou približne 500 metrov ročne. Ohrozuje tak napríklad zásoby pitnej vody v obci Jelka (okres Senec), ktorá zásobuje vodou široké okolie až po oblasť Nitry. Slovensko má v súčasnosti jedny z najväčších zásob pitnej vody na svete. Ak však štát nezakročí, podľa OZ sa situácia môže zmeniť a Slovensko sa môže stať krajinou bez akýchkoľvek zásob pitnej vody.

Združenie žiada štát o riešenie

OZ Za našu vodu preto žiada štát a kompetentné ministerstvá, aby situáciu riešili. Podľa združenia však štát stále nepozná spôsob, akým budú znečistenia sanované. OZ dostalo v minulom roku od štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraja Smatanu prísľub, že zorganizuje videokonferenciu s odborníkmi.

Na nej sa mali zástupcovia MŽP SR dohodnúť s expertmi, akým spôsobom budú environmentálne záťaže odstránené. Videokonferencia sa však podľa OZ doteraz neuskutočnila.

Združenie vníma situáciu ako akútnu. Rezorty podľa neho doteraz predstavili iba provizórne riešenia, ktoré však nemusia stačiť. Rezort vnútra napríklad avizoval nákup 30-tich kontajnerov, do ktorých sa uložia sudy s toxickým odpadom z areálu Chemka Strážske (okres Michalovce).

Podľa OZ však takýto počet kontajnerov nebude stačiť na všetky sudy v areáli bývalej chemičky. Rovnako podľa neho nie je známe, čo bude po uzavretí sudov v kontajneroch nasledovať a aký spôsob sanácie MŽP SR zvolí.

Obciam chýba rozbor vôd

Starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák dodal, že znečistenie na Zemplíne sa netýka iba vody, ale aj pôdy, odkiaľ sa PCB látky vzduchom roznášajú do okolia. PCB látky z odkaliska Poša, kam bol vyvážaný odpad z Chemka Strážske, boli napríklad zistené aj v 90 kilometrov vzdialenej obci Zatín (okres Trebišov).

Prítomnosť nebezpečných PCB látok bola navyše laboratórne potvrdená v tele troch ľudí, u jedného z testovaných sa napríklad potvrdilo 900 nanogramov PCB látok na gram telesného tuku.

Fenčák dodal, že napriek týmto skutočnostiam starostovia obcí v okolí odkaliska nemajú k dispozícii napríklad hydrologický rozbor, ktorý by ukazoval skutočný stav znečistenia vôd v lokalite.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Smatana
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeMŽP Ministerstvo životného prostredia SR