Slovenská poľovnícka komora vyzýva organizácie k upusteniu od zavádzania verejnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
les, vlk
Vlci predstavujú prirodzeného predátora diviačej zveri. Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská poľovnícka komora (SPK), ako člen odbornej skupiny pre určenie kvóty lovu vlka dravého a ako spolutvorca schváleného Programu starostlivosti o vlka dravého (PSoV) na Slovensku, verejne vyzýva mimovládne organizácie a záujmové skupiny, aby upustili od zavádzania laickej verejnosti, ktoré šíria na sociálnych sieťach.

Jedným z takýchto vyjadrení má byť to, že: „Vlka musíme chrániť celoročne a o prípadných výnimkách musia rozhodovať skutoční odborníci, nie záujmové skupiny.“ SPK o údajnom zavádzaní spoločnosti záujmovými skupinami informovala v utorok.

Podotýkame, že PSoV je vytvorený a schválený odbornou, nie záujmovou skupinou ľudí od roku 2016 a jej tvorcami sú všetky zainteresované štátne odborné inštitúcie, ako aj mimovládne organizácie, ktorých sa problematika týka. PSoV je vytvorený a v rámci platnej slovenskej legislatívy a legislatívy Európskej únie detailne rieši problematiku manažmentu vlka dravého na Slovensku,“ uviedla v stanovisku SPK.

Priaznivý stav

SPK chce informovať širokú laickú i odbornú verejnosť o tom, že stav populácie vlka na Slovensku je dlhodobo v priaznivom stave a v období od roku 2000 do roku 2016 zväčšil svoj areál výskytu z pôvodných 1,3 mil. hektárov na 1,83 mil. hektárov, čo je nárast o 39 %.

Zákaz lovu vlka dravého platí celoročne v miestach jeho prirodzeného výskytu, migračných koridoroch a panónskom bioregióne, čo v súčasnosti predstavuje viac ako 56,3 % územia celého Slovenska a nie územia len s výskytom vlka. Každoročná výška jeho lovu nespôsobuje jeho pokles, pretože nikdy nie je ulovená ani štvrtina jeho ročného prírastku, nakoľko sa počíta s prirodzeným úhynom a počtom, ktoré majú zabezpečiť migráciu vlčích populácií do iných krajín, čo sa nám posledné roky úspešne darí,“ dodala komora.

Lov vlka

K lovu vlka dravého z dôvodu vzniku škôd na hospodárskych zvieratách a majetku opäť podľa PKS pristupujú aj ďalšie európske krajiny, ktoré jeho lov v minulosti zastavili (napríklad Rakúsko a Nemecko). Lov vlka je podľa PKS zároveň v súlade s platnou legislatívou EÚ praktizovaný vo Švédsku, Fínsku, Slovinsku a Bulharsku.

Zavádzanie verejnosti na sociálnych sieťach istou záujmovou skupinou ľudí prispieva k demagogickému šíreniu a podsúvaniu nepravdivých, skreslených alebo len čiastočných informácií o stave veľkých šeliem na Slovensku. Poľovníci nikdy nemali záujem na vyhubení vlka dravého na našom území a už dlhé desaťročia prispievajú k jeho aktívnej ochrane a aj vďaka schválenému manažmentovému plánu, k dobrému zdravotnému stavu vlčích svoriek,“ uzavrela SPK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia