Šéf inšpekcie životného prostredia končí pre Tarabovu šikanu, ten podľa Jenča ohrozuje chod celého úradu

Tomáš Taraba, Ján Jenčo
Foto: koláž SITA webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo doručil ministerstvu životného prostredia svoj súhlas s odvolaním z funkcie k 1. januáru 2024. Hovorí, že činnosť inšpekcie je paralyzovaná podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nom. SNS).

Rozhodol sa odstúpiť

Ján Jenčo má momentálne priznané postavenie chráneného oznamovateľa v dvoch prípadoch, čo bolo dôvodom, prečo ho vedenie envirorezortu ešte 2. novembra nemohlo odvolať z funkcie. Odvtedy Ján Jenčo nemohol vykonávať svoju funkciu v plnej miere, všetky jeho kroky musel schváliť samotný minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jenčo uviedol, že ako vedúci štátny zamestnanec, ktorý si váži princípy štátnej služby, ktorými sú zákonnosť, nestrannosť, profesionalita či politická neutralita, sa rozhodol, že v súčasnej situácii, keď sa stal terčom útokov a šikany zo strany Tarabu, nemôže ďalej zastávať svoj post.

Fungovanie v paralyzovanom móde

Dodal, že inšpekcia nemôže dlhodobo fungovať v takomto paralyzovanom móde, aký nastavil minister Taraba.

„Považujem to za hrubý zásah do integrity a činnosti inšpekcie, na čo dopláca celá inštitúcia, moji podriadení a v konečnom dôsledku naše životné prostredie a občania,“ uviedol Jenčo. Podľa neho ataky zo strany ministra prišli aj napriek tomu, že ponúkol envirorezortu zmierlivé riešenie a chcel sa dohodnúť na podmienkach odchodu.

„Namiesto vecného prístupu však podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba na mňa útočil prostredníctvom sociálnych sietí a tlačovými vyhláseniami, kde klamal a zavádzal o dôvodoch odvolania,“ tvrdí Jenčo. Zároveň podotkol, že SIŽP je nezávislý odborný kontrolný orgán, ktorý nesmie podliehať politickým tlakom či zmenám.

Taraba vyzval Jenča 4. decembra na odstúpenie. Ako informoval vtedy envirorezort, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.

„Verejne preto vyzývam generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia, aby odstúpil z funkcie. Je to dôkaz nielen toho, že pán Jenčo nemá základnú bezpečnostnú previerku, ale zároveň aj toho, že nevie odborne a zákonným spôsobom viesť túto inštitúciu,“ povedal Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján JenčoTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaSNS Slovenská národná strana