Rudné bane podajú trestné oznámenie za znečisťovanie rieky Slaná, riaditeľ štátneho podniku hovorí o chybách bývalého vedenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vzorky z vody
Podľa riaditeľa štátneho podniku kvalitu vytekajúcich vôd neustále monitorujú a situáciu so znečistením akútne riešia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Rudné bane v Nižnej Slanej (okres Rožňava) podajú v súvislosti so situáciu na rieke Slaná trestné oznámenie. Problém vytekajúcej banskej vody mal vznikať viac ako desať rokov. Informoval o tom podnikový riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan v tlačovej správe.

Znečisťovanie rieky Slaná

„Chceme, aby sa riadne prešetrilo, kto čo zanedbal a prečo sa nikto nevenoval tomuto problému, ktorý v podzemí vznikal už viac ako 10 rokov,“ uviedol Žitňan.

Zároveň odmietol obvinenia, že si Rudné bane neplnili svoje povinnosti. Posledným prevádzkovateľom bane bola spoločnosť Siderit s.r.o. Nižná Slaná, ktorá je momentálne v konkurze.

Rudné bane tvrdia, že na tomto ložisku železných rúd ťažbu nevykonávali. „Intenzívne hľadáme čo najefektívnejšie a časovo čo najmenej náročné riešenie, ktoré by pomohlo vyriešiť aktuálnu situáciu na rieke Slaná,“ dodal Žitňan.

Podľa Žitňana Rudné bane nie sú zodpovedné za kvalitu vytekajúcich vôd. Napriek tomu ju monitorujú a vzniknutú situáciu riešia spolu s Okresným úradom v Rožňave, Slovenskou inšpekciou životného prostredia a Ministerstvom životného prostredia SR.

Bývalé vedenie situáciu podcenilo

Podľa výsledkov rozboru z 28. februára voda v rieke pod miestom zmiešavania banských a povrchových vôd nie je toxická pre živočíchy. Na výsledky ďalších analýz sa zatiaľ čaká.

„V tejto chvíli vieme povedať, že firma, ktorá v bani naposledy ťažila (Siderit s. r. o. Nižná Slaná) a bývalé vedenie Rudných baní konali na základe nesprávnych podkladov a situáciu podcenili. Bohužiaľ, výsledkom je aktuálny stav, ktorý ale verím, že sa nám v spolupráci so všetkých zainteresovanými podarí čo najskôr vyriešiť,“ podčiarkol šéf Rudných baní.

Dodal, že problematika starých banských prevádzok a ich vplyvov na životné prostredie bola zo strany štátu dlhodobo zanedbávaná a podobné problémy môžu nastať aj v iných lokalitách, ak sa tento problém nezačne intenzívnejšie riešiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Žitňan