Protesty poľských farmárov proti prílevu tovarov z Ukrajiny sú podľa ministra poľnohospodárstva „mimoriadne užitočné" (foto)

Poľsko, protest farmárov
Naštvaní poľskí farmári na protest proti agrárnej politike EÚ a lacného dovozu z Ukrajiny zapichli vlajku Únie do fúrika plného hnoja pred budovou úradu krajského guvernéra v Poznani. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľský minister poľnohospodárstva Czesław Siekierski považuje protesty farmárov proti prílevu tovarov z Ukrajiny za oprávnené.

Užitočné protesty

„Poľnohospodári majú oprávnené obavy, očakávania a požiadavky na obmedzenie nadmerného toku tovaru z Ukrajiny a iných mimoeurópskych trhov do EÚ, najmä do Poľska….Máme bilaterálne rokovania s Ukrajinou o stanovení určitých kvót a objemov,“ povedal minister pre rozhlasovú stanicu Polskie Radio. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Siekierski dodal, že protesty poľských, francúzskych a nemeckých farmárov sú „mimoriadne užitočné pre tlak na Európsku komisiu“ a poznamenal, že „sú to prijateľné formy protestu“.

Ohlásená blokáda

Poľskí farmári odštartovali aj ohlásenú blokádu poľsko-ukrajinského hraničného priechodu Medyka. Ide o súčasť celonárodného protestu farmárov.

Farmári vo viacerých členských štátoch Európskej únie na protestoch žiadajú opatrenia, ktoré by vykompenzovali rast nákladov, pokles ziskov a konkurenciu zo strany krajín mimo EÚ.

Farmári sa sťažujú, že environmentálna politika Únie ich finančne zaťažuje a zdražuje ich produkty v porovnaní s dovozom zo zahraničia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia