Projekt genetického výskumu veľkých šeliem je unikátny a odpovede dá na viacero otázok

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Projekt genetického výskumu veľkých šeliem je unikátny svojim rozsahom aj kombináciou prístupov. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Výskum sa zameriava na všetky veľké šelmy Slovenska.

Zároveň v sebe kombinuje viacero genetických, parazitologických, potravne ekologických a priestorovo ekologických prístupov. Envirorezort počas augusta uviedol, že výsledky výskumu početnosti medveďov hnedých na Slovensku majú byť známe do konca leta.

Genetické metódy skombinujú

Presný termín dokončenia časti výskumu týkajúcej sa medveďov hnedých však zatiaľ zostáva neznámy. Envirorezort vysvetlil, že vyhodnotenie odberu genetických vzoriek pozostáva z dvoch fáz.

„Genetické analýzy realizujú pracovníci fakulty priebežne. Po dokončení laboratórnych analýz bude nasledovať štatistická analýza dát. Pre úspešnú aplikáciu CMR sa použije kombinácia genetických metód,“ uviedla pre agentúru SITA Catherine Černochová z tlačového odboru MŽP SR.

Výskum zodpovie viacero otázok

Genetický výskum pomôže nie len stanoviť odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku, ale aj získať presnejšiu predstavu o rozšírení medveďa hnedého v rámci celého územia Slovenska.

Poslednú odborne akceptovanú štúdiu realizovali štátni ochranári v rokoch 2013 – 2014 na základe DNA analýzy trusu. V rámci nej bolo na Slovensku zistených 1256 jedincov medveďa.

Na genetickom výskume pracuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) s českými odborníkmi z Karlovej univerzity. Pre účely výskumu bolo celkovo odobratých viac ako 2 200 vzoriek DNA. Zber vzoriek sa uskutočnil v dvoch fázach od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine Černochová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody