Plamienka driemavá mizne zo Slovenska, dôvodom je nízka potravná ponuka v čase hniezdenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plamienka driemavá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Plamienka driemavá sa vytráca zo Slovenska. Potvrdzuje to fakt, že tento rok sa letuschopnosti dožilo iba 20 mláďat. Informuje o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku v tlačovej správe.

Vytrácanie plamienok potvrdili aj poľnohospodári. Dôvodom je nízka potravná ponuka v čase hniezdenia. Pomôcť jej má umiestňovanie špeciálnych búdok. Podľa Kristzitána Bacsu z Ochrany dravcov na Slovensku zostáva nádej, že sa sova vracia na niekdajšie hniezdne lokality v okresoch Komárno a Šaľa, čo súvisí so zlepšenými potravnými podmienkami na jeseň a nárastom drobných hlodavcov na juhozápade.

„Osud plamienky driemavej je ukážkovým príkladom toho, ako môže bežný živočíšny druh rýchlo zmiznúť. Tak, ako nenápadne a potichu loví, tak sa potajomky vytratila aj z našej krajiny. Ešte pred päťdesiatimi rokmi sa vyskytovala takmer na každom družstve či kostole. Dnes je populácia na juhozápadnom Slovensku kritická, pričom práve tu bola kedysi najpočetnejšia. Vlani sme tu evidovali iba štyri hniezdne lokality, tento rok je situácia, žiaľ, obdobná,“ uzavrel Bacsa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kristián Bacsa
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku