Okolo prírodnej rezervácie Morské oko sa šíria hoaxy, lesoochranári odovzdali hromadnú pripomienku

Karpatské bukové pralesy
Národná prírodná rezervácia Morské oko v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat sa stala dejiskom slávnostného aktu odovzdania certifikátu o zápise Karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového dedičstva. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) sa v súvislosti s prírodnou rezerváciou Morské oko šíria hoaxy. Uviedlo to MŽP v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Podľa envirorezortu sa v súčasnosti objavujú na verejnosti viaceré informácie, ktoré nie sú pravdivé.

Vyhlásenie pár dní pred voľbami

Ide napríklad o tvrdenie, že ministerstvo chce umožniť výstavbu v časti lokality Morské oko. Rovnako sa vraj vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales vykonáva narýchlo, pár dní pred voľbami.

MŽP upozorňuje, že podľa predloženého návrhu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales patrí časť s Morským okom do zóny B, v ktorej platí, v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, štvrtý stupeň ochrany. Ten zakazuje napríklad lov zvery, rúbanie drevín či umiestňovanie stavieb.

„Na návrhu, ako zaistiť hranice a adekvátnu ochranu Karpatských bukových pralesov (kam patrí aj Morské oko), rezort pracoval vyše dvoch rokov. Návrh po všetkých pripomienkových konaniach v októbri 2019 schválila vláda pre potreby UNESCO. V aktuálne pripravovanom nariadení sa v danej veci od roku 2019 nič nezmenilo,“ uvádza MŽP v tlačovej správe.

Rezort na sociálnej sieti zverejnil aj mapku navrhovaného ochranného pásma. Po novom má byť 1500 hektárov územia v najprísnejšom, bezzásahovom ochrannom pásme. Patriť sem bude aj samotné jazero Morské oko. Ďalších 600 hektárov bude v druhom najprísnejšom režime. V súčasnosti je podľa envirorezortu na území viacero maloplošných rezervácií na 320 hektároch.

Plánovaná zonácia parku Vihorlatské vrchy a Morské oko
FB/Ministerstvo životného prostredia SR

Hromadná pripomienka

Envirorezort pripomína, že v uplynulom roku boli šírené informácie o tom, že na Morskom oku plánuje Štátna ochrana prírody SR strieľať bobrov a jazdiť na skútroch.

Informácie o možnej výstavbe, love zvery či ťažbe dreva prinieslo lesoochranárske zoskupenie Vlk 13. februára prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.

Zástupcovia zoskupenia v pondelok na MŽP odovzdali hromadnú pripomienku s vyše 62-tisíc podpismi, ktorou vyjadrujú nesúhlas s vyradením vodnej plochy Morského oka a dvadsiatimi hektármi lesa z piateho stupňa ochrany.

Lesoochranárske zoskupenie VLK zároveň podalo podnet na centrálu UNESCO i mimovládne organizácie, ktoré sa v Európskej únii zaoberajú ochranou lesov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Ferenčák
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR