O rozšírení skládky v Zohore ministerstvo stále nerozhodlo, upozorňujú aktivisti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Požiar v Zohore, horela skládka nebezpečného odpadu
Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) stále nerozhodlo o rozšírení skládky v Zohore (okr. Malacky), upozorňujú aktivisti. Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK) a obyvatelia obce Zohor požadujú od ministra životného prostredia Jána Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky spoločnosti FCC Slovensko o ďalších 245-tisíc metrov kubických odpadu.

Ministerstvo napriek prísľubu stále nerozhodlo o tom, či rozšírenie skládky povolí, alebo nie,“ upozornil riaditeľ IRBK Miroslav Dragun. Nesúhlas s rozšírením skládky vyjadrilo svojimi podpismi viac ako 1 500 obyvateľov Zohora.

Vojna proti skládkam

Zaujímavé je, že práve minister Budaj pred niekoľkými týždňami vyhlásil vojnu skládkam. Zdá sa, že asi iba v médiách,“ uviedol Dragun, podľa ktorého je skládka odpadov v Zohore iba špička ľadovca.

MŽP pred niekoľkými týždňami povolilo rozšírenie skládky v Kúdelníku (okr. Spišská nová Ves) o 600-tisíc ton odpadu a takmer každý mesiac vychádza na enviroportal.sk informácia o tom, že sa rozširujú ďalšie slovenské skládky,“ tvrdí Dragun a dodáva, že väčšina skládok sa rozširuje do 250-tisíc metrov kubických odpadu.

Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie získať povolenie na rozšírenie skládky, ako cez riadne posudzovanie vplyvov na životné prostredie, do ktorého sa môže zapojiť opakovane aj verejnosť,“ uzavrel.

Zisťovanie stavu

Ministerstvo životného prostredia považuje skládkovanie za najnevhodnejší spôsob nakladania s odpadom. „Každé jedno rozšírenie kapacity existujúcej skládky ministerstvo posudzuje osobitne, s dôrazom na ochranu životného prostredia a zdravie ľudí. Inak tomu nie je ani v prípade skládky v Zohore,“ uviedol rezort životného prostredia.

V súčasnosti zisťuje skutočný stav veci s cieľom vyhodnotiť, či rozšírenie môže mať významný nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Ministerstvo vyzvalo navrhovateľa, ktorý chce skládku rozšíriť, aby predložil doplňujúce informácie.

Podľa rezortu je skládkovanie na Slovensku stále obrovským problémom. „Ministerstvo pripravilo legislatívne zmeny, od ktorých si sľubuje výrazne obmedzenie ukladania biologicky rozložiteľného odpadu, ako aj ostatných zložiek triedených odpadov, ktoré je možné ďalej recyklovať. Práve takéto druhy odpadov tvoria približne 70 percent z celkového množstva odpadu ukladaného na skládky,“ uzavrelo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajMiroslav Dragun
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR