Letáky v poštových schránkach prekážajú mnohým, bez nich by dalo ročne ušetriť 30 kilogramov papiera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letáky, schránka
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Bez letákov v poštových schránkach sa dá ušetriť do 30 kilogramov papiera. Častokrát končia v koši alebo v zbere papiera bez toho, aby sme ich vôbec prečítali. Pre mnohých je to nevyžiadaná a obťažujúca pošta. Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva. Informuje o tom envirorezort na sociálnej sieti.

„Práve počas aprílovej výzvy bolo úlohou účastníkov vytvoriť si na schránku nálepku alebo odkaz poukazujúci na nepotrebnosť reklamných letákov a zároveň si vypočítať, koľko kilogramov papiera takto ročne ušetria,“ spomína portál environmentálnej výchovy EWOBOX s tým, že tak poukazuje na potrebu osvety a uvedomenia si spotreby papiera.

Aktuálnym trendom v obalovom priemysle je nahrádzanie plastových obalov papierovými. Ich vlastnosti ako relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva. Portál dodáva, že je dôležité je uvedomiť si, že papier pochádza z prírody, a teda vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík.

Práve oxidy uhlíka prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že znásobujú skleníkový efekt. Pri ťažbe, spracovaní a spaľovaní dreva sa tento uhlík odoberá z jeho prírodného úložiska a späť do atmosféry. Prirodzený obeh uhlíka je ľudskou činnosťou narúšaný a následky sa prejavujú zmenou klímy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR