Ignorovanie výstrah, nevhodná obuv či precenenie svojich síl. Turisti by nemali hory podceňovať, pripomínajú záchranári

Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Horskí záchranári v predošlom týždni zasahovali pri dvoch pádoch turistov asi z 300 metrovej výšky, pomáhali zraneným a zablúdeným turistom.

Značná časť výjazdov bola k ľuďom, ktorí podcenili výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu, Horskej záchrannej služby (HZS) a tiež svoju kondíciu a vybavenie. Informovalo o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra SR.

Bezpečnosť na prvom mieste

Riaditeľ HZS Marek Biskupič pripomenul, že ľudia by nemali hory podceňovať. „Úrazy sa nestávajú iba v obťažných horských úsekoch, ale aj na bežných turistických trasách, ako napríklad Vodopády Studeného potoka, lesné cesty a turistické chodníky. Treba byť neustále obozretný a myslieť v prvom rade na svoju bezpečnosť,“ upozornil.

Pred samotnou túrou je podľa HZS vždy potrebné si ako prvé zistiť aktuálne počasie, v mesiaci október aj stupeň lavínového nebezpečenstva v lokalite, kam sa človek chystá.

Výstrahy pred snehom a ľadom aktuálne pretrvávajú v lokalitách Vysoké Tatry a Západné Tatry. Vo Vysokých Tatrách, v stredných a vysokých polohách nad 1 800 metrov nadmorskej výšky má snehová pokrývka 40 centimetrov. V Západných Tatrách je vo vysokých polohách sneh do výšky 20 centimetrov.

Veľa úrazov spôsobuje obuv

„Ak sa niekto začína pohybovať na horách, mal by zvyšovať náročnosť túry postupne a byť adekvátne vybavený na daný terén. Opakovane pomáhame turistom, ktorí boli nevhodne obutí. Obuv spôsobuje veľkú časť úrazov. Je to hazard s vlastným zdravím,“ zdôraznil riaditeľ HZS.

V prípade pádu, úrazu či zablúdenia podľa HZS lokalizácia zvyšuje šancu na záchranu človeka. Turistom, ktorí sa chystajú do hôr, preto odporúča nainštalovať si jej aplikáciu a mať uložené telefónne čísla na tiesňovú linku alebo telefónne čísla na operačné strediská HZS v závislosti od lokality.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Biskupič
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba