Drop veľký na Slovensku živorí a potrebuje pomoc odborníkov, vtáky ohrozujú vedenia vysokého napätia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drop veľký
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najväčší európsky vtáčí druh, ktorý je schopný vzlietnuť, drop veľký, na Slovensku živorí a potrebuje pomoc ľudí. Kedysi bežný druh sa na Slovensku vyskytuje len ojedinele a práve súčasné obdobie je pre neho pre výber partnera a hniezdenie veľmi dôležité.

Slovenskí odborníci preto vyzývajú na dodržiavanie pravidiel ochrany prírody. V tlačovej správe o tom informuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SoS BirdLife). Organizácia spolu s kolegami z Maďarska pripravuje množstvo aktivít, ktoré majú zlepšiť hniezdne a potravné podmienky pre vtáctvo.

Zničenie prostredia dropov

Ochranári pripomínajú, že ešte v roku 1956 žilo prevažne v juhozápadnej časti krajiny 1 165 dropov veľkých.

„Drastické zmeny v poľnohospodárstve, nástup chémie, zánik drobných políčok či úhorov, zavedenie veľkoplošných monokultúr znamenali zničenie prostredia, kde dropy hniezdili a nachádzali potravu. Navyše, do krajiny pribudla sieť elektrických vedení a vták s takou veľkou hmotnosťou ako drop, až do 18 kg, sa im nedokázal včas vyhnúť, čo viedlo k osudným nárazom,“ tvrdí Radovan Michalka, riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.

Spolupráca energetikov a ochranárov

V súčasnosti preto ochranári spolupracujú s energetikmi, aby sa zviditeľnili elektrické vedenia v lokalitách, kde sa drop vyskytuje. Na jedinej lokalite, kde ešte dropy nevymizli, sa žiadne vedenia vysokého napätia nenachádzajú, územie ale trpí intenzívnym poľnohospodárstvom.

„Chránené vtáčie územie Sysľovské polia je však typické intenzívnym poľnohospodárstvom, ktoré tu dominuje až na 95 percentách plochy. Po roku 2010 sa tu preto potvrdili len ojedinelé hniezdenia dropov, a to len v štyroch rokoch,“ upozorňuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Projekt prinesie trávnaté porasty

Ochranári chcú preto výrazne zlepšiť podmienky dropov veľkých na Slovensku. V rámci toho na takmer 112 hektároch podporia projekt, v rámci ktorého vzniknú namiesto intenzívne využívaných polí trávnaté porasty, teda úhory, s pestrou paletou vhodných rastlín. Budú slúžiť ako oázy živočíšnych druhov a aj ako hniezdisko dropa veľkého. V pláne sú aj ďalšie zmeny.

„Na Sysľovských poliach usmerňuje zákon pohyb návštevníkov tak, aby sa nerušilo vtáctvo. Nakoľko ide o atraktívne územie na trojhraničí, medzi našimi prioritami v najbližšom období je výrazné zlepšenie súčasného stavu aj pre návštevníkov, a to vytvorenie infraštruktúry pre turistov v menej citlivých častiach územia,“ uzatvára Chavko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ChavkoJozef RidzoňRadovan Michalka
Firmy a inštitúcie Ochrany dravcov na SlovenskuSOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko