Detailná analýza odhalila, koľko ľudí zabili fosílne palivá za jeden rok. Prekvapení sú aj odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smog, znečistenie ovzdušia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Znečistenie ovzdušia predstavuje pre globálne zdravie obrovský problém. Má značný negatívny dopad na prírodu i ľudí.

Odborníci sa snažia chrániť kvalitu ovzdušia cez rôzne projekty a zmluvy. Niektorí kritici politikom vyčítajú, že si dostatočne neuvedomujú vážnosť situácie a postupujú veľmi pomaly.

Upozorňujú, že emisie produkované spaľovaním fosílnych palív si ročne vyžiadajú milióny životov.

Najnovšia štúdia, ktorá sa stretla s pozitívnym ohlasom medzi odborníkmi, odhalila, že fosílne palivá súvisia s oveľa vyšším počtom mŕtvych, ako doteraz predpokladali.

Na novom výskume spolupracovali vedci z Harvardovej Univerzity, University of Birmingham, University of Leicester a University College London.

Štúdiu zverejnili v žurnále Environmental Research.

Každý piaty človek

Nová analýza tvrdí, že znečistenie ovzdušia spaľovaním fosílnych palív, akými sú uhlie alebo ropa, zapríčinilo v roku 2018 na celom svete 8,7 milióna úmrtí. Každý piaty človek, ktorý v danom období zomrel, prišiel o život práve z tohto dôvodu.

Krajiny, ktoré najviac využívali fosílne palivá v továrňach, domovoch a automobiloch, evidovali aj najväčšie počty mŕtvych.

Každý desiaty mŕtvy človek v USA a Európe zomrel práve pre znečistenie. Na východe Ázie, vrátane Číny, to bola tretina mŕtvych. V Južnej Amerike a Afrike boli čísla výrazne nižšie.

Celkový počet obetí je vyšší, ako vedci predpokladali a prekvapil aj ich. „O výsledkoch sme spočiatku trocha pochybovali, pretože sú ohromujúce. Následne sme však objavovali stále nové a nové informácie o vplyve znečistenia,“ povedala Eloise Marais.

Vplyv na zdravotný stav

Spoluautorka štúdie ďalej uviedla, že dopad spaľovania fosílnych palív je všadeprítomný. „Čím viac hľadáte, tým viac dôkazov nachádzate,“ dodala.

Vedci považujú 8,7 milióna úmrtí za „kľúčový faktor, ktorý prispieva ku globálnej úmrtnosti“.

Toto číslo je väčšie ako celkový počet ľudí, ktorí každý rok zomierajú v dôsledku fajčenia tabakových výrobkov a malárie.

Vedci vytvorili prepojenia medzi znečistením ovzdušia v dôsledku spaľovania fosílnych palív a úmrtiami na srdcové choroby, respiračné problémy a dokonca i poškodením zraku.

Bez emisií z fosílnych palív by sa priemerná dĺžka života na svete zvýšila o viac ako rok. Svetové hospodárske a zdravotné náklady by klesli o 2,9 triliónu dolárov.

Neviditeľný zabijak

Rozsiahla štúdia z roku 2019 publikovaná v časopise The Lancet napríklad zistila, že každý rok zomrie v dôsledku znečistenia ovzdušia prachom, lesnými požiarmi a spaľovaním fosílnych palív 4,2 milióna ľudí.

Najnovší výskum však priniesol oveľa detailnejšiu analýzu dopadu častíc PM2,5 z elektrární, áut a ďalších zdrojov. Tieto častice sú približne 30-krát menšie ako priemer ľudského vlasu. Po ich vdýchnutí sa usádzajú v pľúcach, kde môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Odborníčka Neelu Tummala označila znečistené ovzdušie za „neviditeľného zabijaka“.

Číha najmä na obyvateľov v mestách. „Vzduch, ktorý dýchame, má vplyv na zdravie každého z nás. Najmä však na deti, starších občanov, ľudí s nízkymi príjmami alebo s inou ako bielou farbou pleti,“ uviedla.

Detailná analýza

Vedci sa nespoliehali len na priemerné hodnoty zo satelitov, ktoré monitorujú úroveň škodlivých častíc z rôznych zdrojov. Zapojili aj globálny 3D model atmosferickej chémie od NASA, ktorý má oveľa detailnejšie rozlíšenie.

Spoluautor štúdie Karn Vohra vysvetlil, že nechceli analyzovať len priemerné hodnoty, ale presne monitorovať znečistenie v obývaných oblastiach. „Mohli sme tak s istotou určiť, aký vzduch ľudia dýchajú,“ povedal.

Dáta zbierali v rokoch 2012 a 2018 s cieľom započítať aj rýchle zlepšenie ovzdušia v Číne. Počet mŕtvych zahŕňa osoby staršie ako 15 rokov.

Výsledky ukazujú rôznorodosť dopadu z globálneho pohľadu. „Kvalita ovzdušia v Číne sa zlepšuje, no koncentrácia jemných častíc je stále neuveriteľne vysoká. USA sa takisto zlepšujú, ale na severovýchode je to zlé, Európa je zmiešaná a India je jednoznačným ohniskom znečistenia,“ povedala Marais.

Nastavenie cieľov

George Thurston z Newyorskej univerzity upozornil, že počet úmrtí môže byť dokonca ešte vyšší. „Táto nová štúdia však doteraz najlepšie informuje o tom, že ak hovoríme o ľudských stratách v dôsledku klimatickej zmeny alebo znečistenia ovzdušia, príčina je vždy tá istá – spaľovanie fosílnych palív,“ povedal expert na znečistenie ovzdušia.

Marais varovala, že súčasné nastavenie cieľov v oblasti znižovania využívania fosílnych palív zrejme nie je dostačujúce. „Niektoré vlády majú schválené ciele o uhlíkovej neutralite, no možno musíme ísť ešte ďalej vzhľadom na obrovské škody na verejnom zdraví,“ dodala.

Špičky v odbore

Ed Avol, vedúci divízie ochrany životného prostredia z University of Southern California, schvaľuje, že tím využil nové a lepšie metódy výskumu. Členov tímu zároveň označil za najkvalifikovanejších odborníkov v tejto oblasti.

Pridal sa k nemu aj ďalší nezávislý pozorovateľ Philip J Landrigan, ktorý je riaditeľom programu globálneho verejného zdravia na Boston College. Uviedol, že vyvíjanie nových analytických metód je nesmierne dôležité pre získanie presnejších informácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ed AvolEloise MaraisGeorge ThurstonKarn VohraNeelu TummalaPhilip J Landrigan
Firmy a inštitúcie Boston CollegeEnvironmental ResearchHarvardova univerzitaNASA Národný úrad pre letectvo a vesmírNewyorská univerzitaThe LancetUniversity College LondonUniversity of BirminghamUniversity of LeicesterUniversity of Southern California