Chovatelia zvierat sa dočkali, ministerstvo pôdohospodárstva im nakoniec predĺžilo dôležitú lehotu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava, kravy, dobytok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Chovatelia zvierat sa dočkali. Štát im zmierni navrhované prísne podmienky chovu zvierat a upustí od prílišnej byrokracie, ktorú pre nich pripravoval. Od júla budúceho roka im totiž chcel o viac ako polovicu skrátiť lehotu na nahlásenie počtu zvierat na farmách.

Ministerstvo pôdohospodárstva nakoniec od tohto zámeru ustúpilo, čo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a aj samotní chovatelia vítajú.

Skrátenie doby do troch dní

Už v lete SPPK upozorňovala na zámer ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré pripravovalo novelizáciu vyhlášok týkajúcich sa identifikácie a registrácie hospodárskych zvierat – ošípaných, hovädzieho dobytka a oviec a kôz.

Ich cieľom bolo, aby poľnohospodári od 1. júla budúceho roka nahlasovali každú jednu zmenu v počte zvierat na farme, teda presun, úhyn či narodenie, elektronicky a nie do siedmich dní – tak je to v súčasnosti, ale už do troch.

Zamýšľaný zámer chovateľov veľmi zneistil a nesúhlasili s ním, pretože v prípade stoviek až tisícok zvierat v jednom podniku ohlasovaciu povinnosť reálne nevedeli v takom krátkom čase splniť. Namiesto zachovania súčasného stavu im mali pribudnúť nové byrokratické povinnosti s hrozbou vysokých pokút a krátením európskych a národných podpôr.

Zmena sa nakoniec nekoná

Slovensko by sa tak podľa SPPK stalo ojedinelou krajinou v Európskej únii, kde majú takto prísne nastavené podmienky pre chovateľov.

Ministerstvo pôdohospodárstva aj na základe odborných argumentov SPPK nakoniec k zamýšľanej zmene nepristúpilo a vyhlášky meniť nebude.

Pre chovateľov hovädzieho dobytka, oviec a kôz zmeny teda nepripravuje a ponechá im súčasnú sedemdňovú oznamovaciu lehotu. K dnešnému dňu (Streda, 22. november, 2023) sú už vyhlášky zverejnené v Zbierke zákonov SR a účinné budú od 1. júla 2024.

Oceňujú rozhodnutie ministerstva

Vysoko oceňujeme rozhodnutie rezortného ministerstva. Naši chovatelia tak majú o jednu starosť menej. Môžu sa v pokoji naďalej venovať chovu zvierat, zvyšovať ich počty a zabezpečovať tak zdravé slovenské mäso a mlieko pre našich spotrebiteľov. Príprava národnej legislatívy, ktorá je nad rámec tej európskej, vie vždy výrazne sťažiť podnikanie na pôde. Práve preto oceňujeme rozhodnutie ministerstva ponechať v platnosti aktuálny stav,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

SPPK verí, že zmeny nakoniec nenastanú ani v prípade chovateľov ošípaných. Pre nich zatiaľ zachovanie súčasnej sedemdňovej dĺžky ohlasovacej povinnosti neplatí a naďalej sa pre nich v samostatnej vyhláške o identifikácii a registrácii ošípaných počíta so skrátenou trojdňovou lehotou. SPPK je preto pripravená na ďalšiu diskusiu, prečo je nutné nesprísňovať pravidlá ani pre sektor ošípaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora