Budaj objavil korupčné schémy. Zistil, že štátne organizácie platia zbytočne veľa za rôzne služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia SR Ján Budaj Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Štátne organizácie platia zbytočne veľa peňazí súkromným firmám za rôzne služby. Na dnešnej tlačovej konferencii venovanej prvým 100 dňom novej vlády to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Príklad takéhoto plytvania je podľa neho aj v poskytovaní právnych služieb pre Vodohospodársku výstavbu štátny podnik (VV š.p.). Štátny podnik za služby zaplatil od roku 2006 celkom vyše 21 miliónov eur, vyše 18 z nich pritom za posledné desaťročie.

Štát by si mal podľa Budaja vziať príklad z niektorých iných členských krajín Európskej únie, ktoré majú zriadený štátny orgán poskytujúci právne poradenstvo iným štátnym orgánom. VV š.p. zaplatila tiež vyše päť miliónov eur za stráženie objektov súkromnej bezpečnostnej službe Bonul.

Snaha rozbiť korupčné schémy

Pri hodnotení svojich prvých 100 dní na ministerstve životného prostredia Budaj povedal, že objavil v rezorte korupčné schémy.

„A tieto korupčné schémy mali jednoduchý cieľ, urobiť prieskum cez súkromnú osobu, tá súkromná firma vykáže nejaké horibilné sumy, čísla, odhady, potom získa na odstránenie environmentálnych záťaží eurofondy, však z eurofondov ‚krv netečie‘ a odstraňovať záťaže cez úzky okruh firiem, ktoré majú isté certifikáty a známosti,“ povedal.

Šéf envirorezortu podotkol, že chce uvedené schémy rozbiť. Podľa jeho slov sa situáciou zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.

Budaj sa nechce vyhovárať na Covid-19

Pandémia koronavírusu narušila podľa Budaja plány novej vlády, na čo sa však nechce pri hodnotení svojho rezortu vyhovárať.

„Mojím základným cieľom bolo obnoviť autoritu ochrany životného prostredia. Chcel by som, aby MŽP požívalo autoritu medzi verejnosťou, aby si ľudia znovu uvedomili, že ochrana ich zdravia aj ochrana prírodného dedičstva, biodiverzity a všetkého toho krásneho, čo máme na Slovensku, je naším spoločným záujmom,“ povedal.

Počas prvých 100 dní vlády sa zameral najmä na riešenie starých environmentálnych záťaží, zriadenie „zelenej“ linky na nahlasovanie envirokriminality, zonáciu Národného parku Muránska planina či zachovanie súčasnej podoby Štrbského Plesa bez developerských zásahov.

Ministrove plány do budúcna

Budaj avizoval, že chce na stôl vrátiť tému zálohovania plastových fliaš a plechoviek, ktoré by chcel stihnúť spustiť v pôvodnom termíne. Návrh zálohovania však bude musieť prejsť zmenami, pretože v ňom našiel množstvo chýb a nedostatkov.

Minister dodal, že bude pokračovať v snahe dosiahnuť 50-percentnú bezzásahovú zónu v Muránskej planine, teda územie bez ťažby dreva, lovu zvierat či výstavby. Podobné zámery má aj s inými národnými parkmi.

Pri ochrane prírody plánuje spolupracovať aj so zahraničnými odborníkmi, ktorí sa o to často sami hlásia. Ako dodal, Slovensko považujú za krajinu s veľkým prírodným bohatstvom, ktoré však často ohrozované ľudskou činnosťou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVVB Vodohospodárska výstavba