Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády. Pocíti ju aj Zem? (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná erupcia
Na Slnku nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých miestach.

Najväčšia erupcia v rámci 11-ročného cyklu

Bola to najväčšia erupcia v rámci tohto 11-ročného slnečného cyklu, ktorý sa podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) blíži k svojmu vrcholu.

Dobrou správou je, že Zem by tentoraz mala byť mimo dosahu, pretože erupcia nastala v časti Slnka odklonenej od Zeme. Erupcia bola najsilnejšia od roku 2005, pričom na stupnici pre takéto erupcie dostala hodnotenie X8,7.

Nečakané otočenie satelitu

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že víkendová geomagnetická búrka spôsobila, že jeden z jeho environmentálnych satelitov sa nečakane otočil z dôvodu zníženej nadmorskej výšky a prešiel do ochrannej hibernácie známej ako bezpečný režim.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zasa siedmi astronauti dostali odporúčanie, aby zostali v oblastiach so silným tienením proti žiareniu. Posádke podľa NASA nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medzinárodná vesmírna stanicaNASA Národný úrad pre letectvo a vesmírNOAA Národný úrad pre oceány a atmosféru