Zoznam Doležalových poradcov sa rozširuje. O exposlanca, ktorý tiež za Dzurindu šéfoval štátnym podnikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo dopravy a výstavby svojimi aktivitami pokrýva viac oblastí ako má vo svojom názve, pravdepodobne aj preto využíva externe služby viacerých odborníkov. Šéf jedného z najväčších rezortov Andrej Doležal (nom. Sme rodina) má už šiestich poradcov pre rôzne sektory.

Najnovšie začal radiť ministrovi dopravy aj riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej. Bude sa venovať najmä problematike cestnej, železničnej a verejnej dopravy, ako aj eurofondov v novom programovom období a Plánu obnovy.

V minulosti bol poslancom parlamentu a pôsobil v spoločnostiach spadajúcich pod rezort dopravy najmä počas vlád Mikuláša Dzurindu.

Dlhoročné skúsenosti

Rezort dopravy zdôvodňuje výber Mateja tým, že sa dlhoročne venuje oblasti dopravy a má bohaté skúsenosti, ktoré môže ministerstvo dopravy využiť pri plánovaní, ako aj pri dôležitých rozhodnutiach v oblasti dopravy.

„Ondrej Matej disponuje odbornými vedomosťami a skúsenosťami, riadiacimi a manažérskymi schopnosťami, ktoré nadobudol pri výkone funkcií v riadiacich, dozorných a kontrolných orgánoch spoločností v rokoch 1997 až 2010,“ uviedol pre portál NašaDoprava.sk rezortný hovorca Ivan Rudolf.

Matej sa stal poradcom ministra dopravy na základe dohody o pracovnej činnosti podľa odpracovaných hodín na dobu určitú.

Náplň práce

Ministrov poradca potvrdil, že zároveň zostáva riaditeľom Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Ako povedal pre portál NašaDoprava.sk, ponuku stať sa poradcom prijal po viacerých rozhovoroch s ministrom Doležalom.

„Ako poradca môžem uplatniť moje dlhoročné skúsenosti v oblasti dopravy. Čiže nielen pasívne komentovať kroky ministerstva, ale mať možnosť aktívne ovplyvniť rozhodnutia ministerstva dopravy,“ dodal Matej.

Ministrovi bude radiť v oblasti cestnej infraštruktúry, náplňou jeho práce bude aj koordinácia a komunikácia s Útvarom hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Jej účelom je zefektívnenie spolupráce tak, aby výsledkom bol spoločný postup, ktorý umožní urýchliť správnosť rozhodovania pri investíciách ministerstva dopravy a podnikov v jeho pôsobnosti,“ vysvetlil.

Matej bude mať zároveň na starosti koordináciu pri zmluve rezortu dopravy so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) pri objednávaní výkonov osobnej vlakovej dopravy vo verejnom záujme.

Harmonizácia verejnej dopravy

Radiť bude aj pri plánovanej príprave zákona o verejnej doprave so zámerom zriadiť dopravnú autoritu pre jej harmonizáciu, ako aj pri prioritizácii Plánu obnovy a Operačného programu Slovensko pre využívanie eurofondov v rokoch 2021 až 2027 za rezort dopravy.

Riaditeľom IDH je Matej opäť od minulého roku, predtým zastával tento post aj v rokoch 2012 až 2015.

Funkciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK vykonával v rokoch 2005 a 2006, predsedom jej dozornej rady bol v rokoch 2002 až 2004.

Organizačnú zložku stavebnej spoločnosti Bögl a Krýsl na Slovensku riadil v rokoch 2006 až 2010.

Poradcovia Doležala

Minister dopravy má ďalších piatich poradcov od minulého, respektíve tohto roka. Pre odborné poradenstvo pre oblasť platobného systému eKolok Michala Mišíka (od 4. júna 2020), pre analytické a expertné úlohy a poradenstvo v oblasti dopravy Jozefa Drahovského (od 10. júna 2020).

Poradcom pre znovuvytvorenie strešnej agentúry pre podporu cestovného ruchu na Slovensku – Slovakia Travel je Václav Mika (od 1. júla 2020), pre región Kysuce v oblasti cestnej a železničnej dopravy, cyklotrás a cestovného ruchu Jozef Mozol (od 1. decembra 2020) a pre realizáciu výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 Boris Tahy (od 14. januára 2021).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris TahyJozef DrahovskýJozef MozolMichal MišíkOndrej MatejVáclav Mika
Firmy a inštitúcie BöglKrýslMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚHP Útvar hodnoty za peniazeZSSK Železničná spoločnosť Slovensko