Dofinancovanie ZSSK a osobnej vlakovej dopravy je zabezpečené, podľa Doležala však ešte treba riešiť infraštruktúru (video)

Andrej Doležal
Dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal. Reprofoto: www.facebook.com

Dofinancovanie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) v prípade zabezpečenia osobnej vlakovej dopravy v tomto roku je nateraz vyriešené. Dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) to potvrdil s tým, že ešte zostáva dohodnúť podmienky pre prevádzku železničnej infraštruktúry v pôsobnosti Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

„Verím, dúfam a som presvedčený, že nájdeme zhodu,“ povedal vo štvrtok na sociálnej sieti Doležal s tým, že o dofinancovaní štátneho manažéra železničnej infraštruktúry mal popoludní rokovať s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

Obrovský investičný dlh

V súvislosti s vykoľajením vlaku Českých dráh Pendolino v stredu v Žiline minister označil za príčinu s najväčšou pravdepodobnosťou stav infraštruktúry, pričom spomenul starú výhybku.

„Máme obrovský investičný dlh, odložená údržba na našich tratiach je vo výške rádovo 400 až 500 miliónov eur. Je to dôsledok toho, že sme sa o infraštruktúru nestarali dobre a zodpovedne, pravidelne sme ju neudržiavali posledných tridsať rokov,“ upozornil Doležal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nevyhnutná debata

Aj v prípade zásadného rozhodnutia o zmiernení investičného dlhu by podľa neho trvalo najmenej desať rokov, kým bude infraštruktúra v normálnom stave.

Debatu o dofinancovaní železničnej infraštruktúry považuje rezortný šéf za nevyhnutnú, pričom podľa neho musí byť koncepčne a strategicky riešená na veľa rokov vopred. „Veľká časť meškania je spôsobená práve nekvalitnou infraštruktúrou, kde vlaky musia spomaľovať,“ dodal minister dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalEduard Heger
Firmy a inštitúcie České dráhyMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko