Železnice budú o ďalšom raste platov rokovať s odborármi, najvýraznejšie zmeny vlani pocítili rušňovodiči

|||
Rušňovodič vlaku Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: SITA/Milo Fabian

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) bude rokovať s odborovými centrálami o prípadnom ďalšom mzdovom raste pre zamestnancov v roku 2023. Na základe uzavretej kolektívnej zmluvy pre roky 2022 a 2023 sa od začiatku minulého roka zvýšili mzdy všetkých zamestnancov národného vlakového osobného dopravcu s tarifnými platmi.

Zamestnancom boli okrem dohodnutých mzdových nárokov vyplatené mimoriadne odmeny v septembri v sume 350 eur a v novembri v sume 300 eur,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Navýšenie pracovného fondu

Najvýraznejšiu zmenu vlani pocítili pracovníci spoločnosti v najkľúčovejšej pozícii – rušňovodiči. „Tí si začiatkom minulého roka prilepšili o 180 eur mesačne a začiatkom roka 2023 o ďalších 80 eur mesačne, čo je dokopy o 260 eur mesačne viac. Priemerný plat rušňovodiča bol v roku 2022 viac ako 1 800 eur,“ priblížil hovorca ZSSK.

Za týmto zvýšením platov podľa neho bola aj vyššia efektivita, keď sa navýšil týždenný pracovný fond rušňovodičov o 3,5 hodiny. Práve toto opatrenie je jedným z mnohých, ktoré majú do budúcnosti vyriešiť akútny nedostatok v rámci tejto profesie.

 Náborový príspevok pre rušňovodičov

ZSSK na podporu získania nových zamestnancov zaviedla náborový príspevok pre rušňovodičov tritisíc eur a na podporu mobility príspevok na ubytovanie do 400 eur mesačne pre tých, ktorí dochádzajú z iných regiónov. „Takisto odmeňujeme kolegov, ak nám odporučia nováčika, ktorého zamestnáme, 500 eurami,“ dodal Kováč.

Dopravca mal k 30. novembru 2022 celkovo 5 635 zamestnancov. Najviac bolo rušňovodičov, ich počet dosiahol 1 253 a od začiatku vlaňajška vzrástol o 46. Nasledovali vlakvedúci s počtom 1 059, pričom pred rokom ich bolo 1 185. Počet zamestnancov v osobných pokladniach presahoval sedemsto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko