Záujem motoristov o elektronické diaľničné známky vzrástol, diaľničiari ich predali viac než štyri milióny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zaznamenala zvýšený záujem motoristov o elektronické diaľničné známky. A to napriek zvýšeniu ich cien začiatkom tohto roka o pätinu.

Za desať mesiacov roka 2023 predala takmer 4,3 milióna diaľničných známok, čo je medziročne viac o 6 %.

Predaj desaťdňovej vzrástol

Z ich predaja dosiahli diaľničiari, ako v piatok informovali, príjmy v hodnote približne 94 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková uviedla, že najobľúbenejšou známkou u vodičov bola 10-dňová s podielom 59 % na celkovom predaji. Príjmy z predaja tohto druhu známky presiahli 25 miliónov eur.

„Pri známke s najkratšou platnosťou evidujeme aj najvyšší nárast. Predaj vzrástol medziročne až o 13 % a vo finančnom vyjadrení bol nárast na úrovni 36 %,“ poznamenala hovorkyňa.

Táto známka má platnosť 10 dní odo dňa zakúpenia, alebo od zvoleného dátumu, a jej cena je 12 eur.

Ročná má presne danú platnosť

Druhou najobľúbenejšou známkou za desať mesiacov roka v medziročnom porovnaní bola 365-dňová, mala podiel 23 % na celkovom predaji.

„Predalo sa jej vyše 965-tisíc kusov a príjem z predaja predstavoval 48 miliónov eur,“ priblížila Žgravčáková. Táto známka platí 365 dní od zakúpenia alebo od určeného dátumu a stojí 60 eur.

Na tretej priečke obľúbenosti medzi motoristami je 30-dňová diaľničná známka s predajom 521-tisíc kusov a príjmom na úrovni zhruba 7,4 milióna eur. Známka platí 30 dní, možno ju kúpiť za 17 eur.

„NDS tiež predala 265-tisíc ročných diaľničných známok za celkových 13 miliónov eur. Ide o jediný typ známky, ktorý má presne danú platnosť – od 1. januára daného roka, alebo od zakúpenia, do 31. januára nasledujúceho roka,“ podotkla hovorkyňa diaľničiarov. Cena tejto známky je rovnaká, ako v prípade 365-dňovej, teda 60 eur.

Onedlho začne predpredaj

NDS v polovici decembra začne predpredaj diaľničných známok platných na rok 2024. Využívajú to motoristi najmä pri nákupe ročnej elektronickej diaľničnej známky.

„Zaostávať zrejme nebude ani predaj ostatných typov diaľničných známok, pretože vlani v decembri sa predali diaľničné známky v hodnote 7,4 milióna eur,“ dodala Žgravčáková.

Spolu s januárom, februárom a letnou sezónou patrí december medzi najsilnejšie mesiace v množstve predaných diaľničných známok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť