Výstavbou severného obchvatu v Prešove budú ovplyvnené desiatky budov, potrebná je preto pasportizácia objektov

DOPRAVA: Otvorenie R4 Prešov severný obchvat I.etapa
Pohľad na nový úsek rýchlostnej cesty R4 Prešov- severný obchvat I. etapa, pod Šarišským hradom. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Tento článok pre vás načítala AI.

V súvislosti s výstavbou druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov v rámci rýchlostnej cesty R4 sa od soboty 18. novembra do soboty 16. decembra uskutoční pasportizácia objektov v katastrálnom území obce Kapušany a mesta Prešov.

Tá slúži na zdokumentovanie všetkých porúch a poškodení na objektoch pred výstavbou cesty. Týka sa viac ako 40 domov a ďalších objektov, pre zdokumentovanie ktorých je potrebná súčinnosť dotknutých obyvateľov.

Zvýšený pohyb stavebných strojov

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, výstavbou severného obchvatu budú dotknuté objekty v tesnej blízkosti stavby, ktoré budú ovplyvnené samotnou stavebnou činnosťou a tiež objekty ležiace pozdĺž prístupových ciest k stavenisku.

Počas výstavby bude totiž zvýšený pohyb vozidiel a stavebných strojov a tiež zvýšená prašnosť a hluk. Keďže nie je možné dopredu stanoviť, aký veľký bude tento vplyv, bola spoločnosť Jufa s.r.o. poverená zhotoviteľom stavby na vykonanie pasportizácie existujúceho stavu pred výstavbou,“ uviedla Šitárová.

Potrebná je osobná účasť majiteľa

Pasportizácia slúži na zdokumentovanie všetkých porúch a poškodení na objektoch pred výstavbou cesty ako sú trhliny, zavlhnutie, prasknuté sklenené výplne, úklony stien, poškodená omietka a podobne.

Vyhotovený bude len záznam poškodených a porušených častí, nie celých miestností alebo ich vybavenia. Za účelom pasportizácie interiérov bude potrebná osobná účasť majiteľa, prípadne jeho zástupcu,“ upozornila tlačová referentka.

Pasportizácia sa dotkne desiatok domov

Pasportizácia sa v rámci katastra mesta Prešov dotkne 10 bytových domov a siedmich rodinných domov na Pustej ulici, kde je potrebné realizovať pasportizáciu interiérov aj exteriérov nehnuteľností. V časti Surdok bude realizovaná pasportizácia v rámci interiéru a exteriéru na piatich rodinných domoch a na 21 rodinných domoch sa bude pasportizovať iba exteriér. V prípade Nižnej Šebastovej bude vykonávaná pasportizácia stavu cestnej komunikácie Nižná Šebastová – Fintice, plotov a fasád nehnuteľností dostupných z komunikácie.

Majitelia a správcovia nehnuteľností, ktorých sa pasportizácia týka, v týchto dňoch dostali list s oznámením o jej realizovaní,“ informovala Šitárová.

Mesto Prešov žiada obyvateľov o súčinnosť

Dodala, že pri vstupe na pozemok sú pracovníci spoločnosti Jufa povinní preukázať sa poverením vydaným Združením D1 Prešov, občianskym preukazom a preukazom zamestnanca.

Obec Kapušany a mesto Prešov žiadajú všetkých obyvateľov dotknutých lokalít o súčinnosť pri vykonávaní pasportizácie, teda umožnenie pohybu poverených osôb na pozemku, zabezpečenie psov a podobne, nakoľko pasport objektov tvorí podklad pri riešení prípadného poškodenia nehnuteľností v súvislosti s výstavbou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat,“ uzavrela tlačová referentka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Šitárová