Vysoké Tatry pokračujú v príprave rezidentského parkovania, spustili testovaciu fázu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, parkovisko
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Vysoké Tatry pokračuje v pilotnom projekte zriaďovania rezidentskej parkovacej zóny. Do projektu vybralo niekoľko bytových domov na sídlisku v Tatranskej Lomnici.

Tamojším obyvateľom a vlastníkom nehnuteľností bude vydávať dočasne bezplatné parkovacie karty, ktoré budú zatiaľ testovacie. Samospráva o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Mesto chce projektom riešiť problém s parkovaním v rezidentských zónach, v ktorých sú podľa neho dlhodobo obmedzované práva rezidentov.

Robiť budú prieskumy

Vydané karty budú slúžiť do obdobia oficiálneho spustenia rezidentského parkovania, a to hlavne pre potreby dopravného prieskumu.

V rámci neho zmapujú nevyhnutný počet parkovacích miest potrebných pre pokrytie potrieb Tatrancov. Od 1. júla preto avizujú v zóne pravidelné prieskumy obsadenosti parkovacích miest.

„Výsledky tohto prieskumu pomôžu určiť aj záujem o parkovacie karty vydané na jednu bytovú jednotku. To všetko pre úspešné fungovanie zóny v Tatranskej Lomnici,“ priblížila samospráva.

Dostanú testovacie karty

Po skončení tejto fázy plánuje pristúpiť k ďalším krokom, ako je osadenie zvislého dopravného značenia, prijatie všeobecne záväzného nariadenia. Dokument určí základné pravidlá pre takéto parkovanie, ktoré zvýhodní obyvateľov žijúcich v tejto lokalite pred návštevníkmi zóny.

Testovacie karty vydávajú na stredisku VPS Vysoké Tatry v Tatranskej Lomnici do 28. júna, v utorok a štvrtok od 11:00 do 14:00. Záujemca sa musí preukázať občianskym preukazom a veľkým technickým preukazom vozidla.

Mesto prosí o spoluprácu dotknutých obyvateľov i vlastníkov nehnuteľností v zóne, a žiada ich, aby túto etapu projektu nepodcenili. Zámerom je podľa neho zaručiť úspešnosť projektu a jeho realizáciu v čo najkratšom období.

Sľubujú zlepšenie situácie

Verejné priestranstvá, teda miesta na parkovanie, sú podľa samosprávy obsadzované autami, ktorých majitelia tam nemajú trvalý ani prechodný pobyt. Zlepšiť situáciu by mala spomínaná nová parkovacia politika.

„Cieľom tohto kroku je, aby si obyvatelia a návštevníci plánovanej rezidentskej zóny postupne zvykli na organizáciu statickej dopravy, teda parkovanie len na vyznačených parkovacích miestach,“ uviedlo ešte pred dvoma rokmi mesto Vysoké Tatry pri predstavení projektu.

Miestne cesty v rámci zóny musia podľa nej zostať trvale prejazdné a bezpečné pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať