Pribudli vlaky na trase „šesťstovkových" expresov, cesta z Bratislavy do Zvolena sa predĺžila o 20 minút

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak, stanica, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) od nedele 11. decembra premávajú podľa nového cestovného poriadku.

V budúcom roku by mal odjazdiť takmer 39 miliónov kilometrov pri vypravení bezmála 644-tisíc spojov. Oproti roku 2014, kedy bola zavedená bezplatná vlaková preprava pre študentov a dôchodcov, je to takmer 25-percentný nárast počtu vypravených vlakov a 26-percentné zvýšenie počtu vlakokilometrov.

Ako národný vlakový osobný dopravca informoval, viac vlakov bude jazdiť najmä na severnej trase „šesťstovkových“ expresov medzi Bratislavou a Košicami, v okolí hlavného mesta a krajských miest Trnava, Žilina, Košice a Prešov.

Historicky najrýchlejšia cesta

Údaje o plánovaných dopravných výkonoch zahŕňajú zmluvné vlakové spojenia vo verejnom záujme financované na objednávku Ministerstva dopravy a výstavby SR a komerčné InterCity (IC) vlaky bez dotácií štátu. V tomto roku by mali vlaky ZSSK najazdiť celkovo predbežne necelých 37 miliónov kilometrov so skoro 600-tisíc vypravenými spojmi, čo je zatiaľ najviac od roku 2014.

Na trase Bratislava – Košice budú premávať štyri páry vlakov IC, pričom IC 44 bude historicky najrýchlejšie – cestu Košice – Bratislava zvládne za 4 hodiny 31 minút. Vlaky IC 44 a 45 z a do Viedne cez Kittsee budú zastavovať aj v staniciach Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka. IC 520, IC 521, IC 522, IC 523, IC 524 z Košíc do Bratislavy nezastavia v staniciach Trnava, Trenčín, Vrútky, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Bratislava – Prešov pod päť hodín

Výrazné zlepšenie a skrátenie jazdnej doby nastane na trati Bratislava – Prešov a opačne s prestupom v Kysaku na REX, ktorý bude stáť okrem Kysaku už len v Prešove. Kým priemerne cesta Bratislava – Prešov trvala dnes s IC 5 hodín 11 minút, po novom do bude 4 hodiny 55 minút,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Medzi hlavným mestom a metropolou východu budú naďalej premávať vlaky 6xx, zmenili kategóriu z rýchlika na expres. „Najväčšia zmena je posun taktu týchto vlakov zhruba o 60 minút a zrušenie zastavovaní v staniciach Leopoldov, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom a Trenčianska Teplá. Skrátenie jazdnej doby Košice – Bratislava bude o 24 minút a Žilina – Bratislava o 20 minút,“ priblížil Kováč.

Trasa Bratislava – Zvolen sa predĺži

Vlaky Ex 600 – 613 a R 614/615 doplnia vlaky Ex 620 – 629 v smere Bratislava – Trenčín, Bratislava – Vrútky, Bratislava – Martin a Bratislava – Poprad-Tatry.

Na trati Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica sa predĺži cestovanie asi o 20 minút z dôvodu eliminácie súčasného meškania vlakov pre dočasne obmedzené traťové rýchlosti. Prípojné väzby v Banskej Bystrici na vlaky do Vrútok budú zrušené. Rýchliky 800, 801 Poľana budú premávať v skrátenej trase Košice – Zvolen – Nové Zámky a opačne.

Počas pondelkov bude vedený nový vlak R 11831 Bratislava hl. st. 3:58 – Banská Bystrica 7:46, v úseku Levice – Banská Bystrica v trase súčasného vlaku R 861. Vlaky R 15843 a 17840 budú skrátené o úsek Zvolen os. st. – Banská Bystrica,“ vysvetlil hovorca ZSSK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko