V Prešovskom kraji začnú cez víkend platiť zmeny v autobusovej doprave, dotknú sa hlavne dvoch miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodič, autobus
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Už cez víkend vstúpia do platnosti nové cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy. Zmeny majú prispieť k skvalitneniu a systematizácii verejnej dopravy na viacerých linkách v Prešovskom kraji. Dotknú sa najmä liniek v okolí Lipian a Giraltoviec.

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja, s platnosťou od nedele 3. marca vstúpia do platnosti zmeny v grafikone vlakovej dopravy.

Lepšia koordinácia a frekvencia spojov

V nadväznosti na to budú k tomuto termínu zrealizované viaceré koordinačné zmeny v autobusovej doprave Prešovského kraja, spojené so zavádzaním taktovej dopravy na niektorých linkách,“ upozornila Lehotská.

Najvýraznejšie sa zmeny, v rámci zavŕšenia prvej fázy integrovanej taktovej dopravy, dotknú dopravy v okolí miest Lipany a Giraltovce.

Výsledkom bude kvalitnejšia koordinácia nadväzností v prestupných uzloch Lipany, Prešov a Giraltovce, ale aj primeranejšia frekvencia spojov vzhľadom na počty cestujúcich v špičkových časoch,“ dodala Lehotská.

Samozrejmosťou je podľa nej zvýšenie pravidelnosti a časovej spoľahlivosti spojov, ako aj zjednotenie rozsahu zastávok na linkách.

Zvýšený záujem o verejnú dopravu

Z vlastných skúseností už vieme povedať, že taktový systém liniek a spojov prináša výrazné pozitívne zmeny v preprave cestujúcich. Všade, kde sa v cestovných poriadkoch zrealizovali hĺbkové systémové zmeny podľa princípov integrovaného dopravného systému (IDS), sledujeme zvýšený záujem cestujúcej verejnosti už po prvom roku prevádzky,“ podotkol predseda PSK Milan Majerský, podľa ktorého ide v priemere ide o päťpercentný medziročný nárast počtu cestujúcich na linke.

Ide o očividný kontrast s dlhodobo klesajúcim trendom počtu cestujúcich všade tam, kde k realizácii systémových zmien nedošlo. Odchody spojov v pravidelných intervaloch a spoľahlivé nadväznosti sú teda overeným receptom pre zvýšenie atraktivity verejnej dopravy, a tým aj jej udržateľnosť z hľadiska financovania,“ dodáva župan.

Zmeny v taktovej doprave

Zmeny sa dotknú úsekov Lipany – Stará Ľubovňa, kde sa zvýši počet taktových spojov časovo zosúladených s vlakmi na linkách Lipany – Prešov – Košice a Stará Ľubovňa – Kežmarok – Poprad.

Na úseku Lipany – Prešov budú upravené cestovné poriadky najmä v rannej špičke a skvalitnenia sa prestupné nadväzností v Lipanoch z viacerých okolitých blízkych obcí na spoje smer Prešov, respektíve v opačnom smere.

Na úseku Prešov – Giraltovce – Stropkov bude v pracovné dni zabezpečený pravidelný 60-minútový interval spojov v oboch smeroch, spojený s výrazným navýšením počtu priamych spojov na trase.

V smere Prešov – Fijaš – Stropkov bude namiesto dnešných 10 spojov s neprehľadnými časmi odchodov premávať 13 priamych spojov v hodinovom takte.

Eliminácia neproduktívnych spojov

Vďaka koordinácii a zvýšeniu kvality dopravy na trasách Prešov – Giraltovce – Svidník a Prešov – Giraltovce – Stropkov budú zároveň eliminované neproduktívne časové súbehy spojov, ktoré boli typické pre trasu Giraltovce – Prešov,“ uviedla Lehotská s tým, že v priebehu pracovného dňa bude zabezpečený 30-minútový interval spojov, doplnený vo vybraných špičkových časoch až na 15-minútový interval.

Taktová doprava bude zavedená aj na linke Stará Ľubovňa – Sulín/Legnava.

Od 3. marca tiež môžu cestujúci očakávať skrátenie prestupných časov pri cestovaní z Kežmarku do Prešova s prestupom v Levoči. Počas dopravnej špičky budú zdokonalené taktové odchody expresných spojov vedených po diaľnici na trase Prešov – Košice.

Spätná väzba od cestujúcich

Keďže ide o rozsiahle zmeny, IDS Východ očakáva od cestujúcich pripomienky a požiadavky, ktoré budú podrobne posudzované a vyhodnocované, s možnosťou zapracovania k ďalším zmenám cestovných poriadkov,“ dodala Lehotská s tým, že podnety a pripomienky je potrebné zaslať formou elektronického kontaktného formulára na stránke www.idsvychod.sk.

Okrem uvedených trás a regiónov dôjde začiatkom marca k realizácii množstva drobných koordinačných opatrení na základe požiadaviek cestujúcich a dopravcov a z dôvodu cestných uzávierok.

Nové časy spojov sú dostupné na stránke www.cp.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lea LehotskáMilan Majerský
Firmy a inštitúcie IDS Východ s.r.o.PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)