Súťaž o Cenu Európskeho týždňa mobility pozná svojich víťazov, každá prihláška a aktivita mala svoju kvalitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklochodník
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V národnej súťaži o Cenu Európskeho týždňa mobility (ETM) 2023 zvíťazilo mesto Vráble, Trnavský samosprávny kraj aj banskobystrická Základná škola Moskovská.

Ako informovala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), cieľom ETM je povzbudiť samosprávy v zavádzaní a podpore udržateľnej mestskej mobility a tiež umožniť obyvateľom miest a obcí vyskúšať si alternatívne spôsoby dopravy.

Prihlášky posudzovala komisia

Téme 22. ročníka kampane s mottom Šetri energiu oslovila 70 samospráv a 46 organizácií, ktoré zorganizovali spolu stovky podujatí a zaviedli množstvo trvalých opatrení v prospech udržateľnej mobility.

Kampaň na národnej úrovni od roku 2014 koordinuje SAŽP a vyhlasovateľom národnej súťaže o Cenu ETM je Ministerstvo životného prostredia SR.

Ako informovala SAŽP, do národnej súťaže bolo zaregistrovaných celkovo 35 prihlášok v troch kategóriách, a to Aktívna samospráva (17 prihlášok), Aktívny samosprávny kraj (5 prihlášok) a Aktívna organizácia (13 prihlášok).

„Prihlášky posudzovala hodnotiaca komisia zložená z odborníkov z envirorezortu, Ministerstva dopravy SR, sekcie Plánu obnovy a odolnosti SR z Úradu vlády SR, mimovládnych organizácií z oblasti udržateľnej dopravy aj Úradu verejného zdravotníctva SR. Chcem vyzdvihnúť kvalitu prihlášok a aktivít, ktorými sa môže pochváliť 22. ročník kampane ETM u nás,“ priblížil generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr.

Peší autobus pre deti

V kategórii Aktívna samospráva zvíťazilo mesto Vráble, v ktorom sa zapojili takmer všetky základe školy, gymnázium, aj jedna materská škola.

„Počas trvania kampane organizovali pre deti každé ráno „peší autobus“. Mesto na jeden deň uzavrelo ulicu pred školou a túto príležitosť využilo na diskusiu s obyvateľmi, rodičmi aj komunitami z okolia školy na zbieranie podnetov pre hľadanie riešenia, ako vytvárať bezpečné zóny pri školách. Porotu takisto zaujala príprava Školského plánu mobility,“ priblížila SAŽP.

Crash test

V kategórii Aktívny samosprávny kraj zabodovala trnavská župa. Tá dlhodobo vyniká v aktivitách na podporu udržateľnej mobility.

Trnavský samosprávny kraj pre svojich zamestnancov pripravil akciu s názvom „Odvez svojho kolegu“ a v spolupráci s dopravcami znížil počas ETM cenu ročného celosieťového lístka takmer o polovicu a ako prvý na Slovensku zrealizoval simuláciu zrážky cyklistu s motorovým vozidlom.

„Crash test bol dôkazom priamej úmernosti medzi rýchlosťou jazdy a rizikom usmrtenia cyklistu, a zároveň upozornil na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky,“ informovala SAŽP a dodala, že Trnavská župa vytvorila pri stredných školách a organizáciách 1132 parkovacích miest pre bicykle.

Do školy bez auta

V kategórii Aktívna organizácia Základná škola Moskovská v Banskej Bystrici. Svojou výzvou presvedčila žiakov prísť do školy pešo, na bicykli, kolobežke alebo autobusom.

Ako SAŽP spresnila, žiaci si svoju cestu do školy fotili a zverejňovali na webe školy. „Výnimočne sa tak cítili predovšetkým tie deti, ktoré chodia do školy pešo celý rok,“ dodala SAŽP.

Predseda poroty Matej Majdiš uviedol, že zvíťazila aktivita, ktorá môže byť príkladom nielen pre deti, ale aj pre dospelých, nielen pre chudobných, ale aj pre bohatých.

„Aj takýmto jednoduchým spôsobom môžu šetriť energiu a znížiť tak energetickú spotrebu v oblasti dopravy, zvýšiť bezpečnosť a prispieť k čistejšiemu ovzdušiu pri školách. Práve to je smerovanie k udržateľnej a efektívnej mobilite v meste,“ uzavrel Majdiš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej KerestúrMatej Majdiš
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)